Lasek: w tym roku CPK podpisał kilkadziesiąt umów na łączną kwotę ok. 650 mln zł
Od początku roku do listopada Centralny Port Komunikacyjny podpisał kilkadziesiąt umów, których łączna kwota to około 650 mln zł - poinformował w Sejmie pełnomocnik rządu ds. CPK Maciej Lasek. Jak wskazał, projekt jest w fazie realizacji.
W środę w Sejmie odbyła się dyskusja na temat stanu realizacji nowego centralnego lotniska. Obecny na posiedzeniu Sejmu wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Maciej Lasek stwierdził, że CPK jest w fazie "intensywnej realizacji".
"Do listopada 2024 roku podpisaliśmy - w tym roku - kilkadziesiąt umów na łączną kwotę około 650 mln zł" - powiedział pełnomocnik rządu. Zapewnił, że wszystkie prace projektowe, w obszarze lotniskowym, kolejowym i studialnym, a także pracę dla poszczególnych linii w terenie "były i są realizowane".
CPK to spółka Skarbu Państwa powołana do przygotowania i realizacji Programu wieloletniego Centralnego Portu Komunikacyjnego, obejmującego budowę nowego lotniska centralnego dla Polski oraz koordynacji i realizacji inwestycji towarzyszących, w tym nowej sieci linii kolejowych, dróg ekspresowych, autostrad i pozostałej infrastruktury przesyłowej. Nadzór właścicielski nad nią sprawuje Pełnomocnik Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego.
W ramach Programu CPK ma powstać m.in. centralne lotnisko, zlokalizowane pomiędzy Warszawą i Łodzią, oraz system Kolei Dużych Prędkości. Nowy port lotniczy ma być przystosowany początkowo do obsługi 34 mln pasażerów rocznie i zaprojektowany w taki sposób, by w perspektywie długoterminowej mógł być elastycznie rozbudowywany, zgodnie z potrzebami i prognozami rozwoju rynku. Szacowany koszt inwestycji do 2032 r. wynosi 131,7 mld zł. (PAP)
jls/ mmu/
Komentarze