Dron hybryda. Innowacyjna konstrukcja powstała w Krośnie

Bezzałogowy Aparat Latający (BAL) na lotnisku w Krośnie (fot. Damian Krzanowski)

Jak poinformował portal Krosno24.pl, konstruktorzy z Krosna zbudowali innowacyjny, bezzałogowy statek powietrzny, który ma posłużyć do zadań monitoringu infrastruktury energetycznej.

Startuje, ląduje i zawisa w powietrzu jak śmigłowiec, za to lot poziomy wykonuje jak samolot i wiatrakowiec. Jego twórcy mówią, że nikt na świecie nie opracował drona w takim nietypowym układzie konstrukcyjnym.

Centrum Badawczo-Rozwojowe przy Stowarzyszeniu B-4 z Rzeszowa oraz Klastrze Lotnictwa Lekkiego i Ultralekkiego w Krośnie stworzyło Bezzałogowy Aparat Latający (BAL). Powstał on w oparciu o układ konstrukcyjny statku powietrznego o nazwie gyrodyna, łączącego w sobie najważniejsze cechy samolotu, śmigłowca i wiatrakowca.

BAL ma transportować urządzenia pomiarowe. Przestrzeń dla nich znajduje się w przedniej części bezzałogowca. Statek może wykonywać obloty np. infrastruktury energetycznej, linii kolejowych, gazociągów itp.

Startuje, ląduje i manewruje "w miejscu" jak śmigłowiec. W powietrzu utrzymuje się dzięki zjawisku autorotacji (samoczynnego obrotu) wirnika nośnego oraz skrzydłom. Siła ciągu niezbędna do lotu jest wytwarzana przez napędy umieszczone na końcu skrzydeł, które w fazie zawisu pełnią funkcję śmigieł ogonowych.

Cały artykuł czytaj na stronie www.krosno24.pl

Źródło: Krosno24.pl
comments powered by Disqus