Operacja „Winglet”

Operacja „Winglet”/ fot.  Piotr Adamczyk, Dział Komunikacji i Promocji Katowice Airport

W pierwszej połowie października 2012 roku w nowym hangarze technicznym Katowice Airport, w którym mieści się baza techniczna firmy LineTech, po raz pierwszy w Polsce, rozpoczęła się operacja montażu wingletów w komunikacyjnym statku powietrznym. W nowe skrzydełka aerodynamiczne „uzbrojono” jedenastoletniego Boeinga 737-800 Next Generation (o historii tej maszyny możecie poczytać tutaj) największej polskiej linii czarterowej Enter Air. Samolot we flocie przewoźnika znajduje się od marca 2012 roku.

Zanim przejdę do opisu samej operacji warto wyjaśnić, co to jest winglet. Jednak niezbędny wydaje się do tego krótkie przedstawianie tego, jakie siły powodują, że samolot lata. Dla wielu z osób (dla mnie także) jest coś magicznego w tym, że nawet ważąca 400 ton maszyna jest wstanie oderwać się od ziemi. Jednak jak sami za chwilę przeczytacie dlaczego tak się dzieje jest dosyć logiczne.


Zarówno małe jak i wielkie samoloty unoszą się w powietrzu dzięki pokonaniu ich największego wroga, czyli przyciągania ziemskiego. Aby z nim wygrać trzeba do odpowiedniej prędkości rozpędzić statek powietrzny i do tego służą silniki. Prędkość przy której samolot nabiera wystarczającej siły nośnej umożliwiającej oderwanie się od ziemi w zależności od jego wagi waha się w przedziale od ok. 250 km/h do ok. 300 km/h.
Siła nośna nie mogłaby jednak powstać gdyby nie specjalna konstrukcja skrzydeł. Są one tak wyprofilowane, że powietrze opływa je z różną długością. U góry ma dłuższą drogę do przebycia na dole krótszą. Na końcu powierzchni skrzydła powietrze opływające je z góry z i doły spotyka się w tym samym momencie. W związku z tym, że ma do pokonania różne długości, te opływające skrzydło górą porusza się szybciej, a dołem wolniej. Różnice prędkości pomiędzy powietrzem, które opływa skrzydło górą a tym, które płynie dołem powoduje także różnice ciśnień. Im wolniej płynie powietrze tym jego ciśnienie jest wyższe, tym samym powietrze z dołu skrzydła można powiedzieć, że wypycha samolot do góry. Różnice ciśnień pomiędzy górną a dolną powierzchnią skrzydła nazywamy siłę nośną.

(...)

Piotr Adamczyk

Dział Komunikacji i Promocji Katowice Airport

Czytaj całość wpisu na blogu Katowice Airport

Źródło: Katowice Airport
comments powered by Disqus