Najnowsza wersja śmigłowca Bell 407 z Garminem G1000 na pierwszej oficjalnej prezentacji w Polsce

Najnowsza wersja śmigłowca Bell 407 z Garminem G1000 na pierwszej oficjalnej prezentacji w Polsce/ fot. PLAR Roman Peszka

Na lotnisku w podwarszawskim Konstancinie odbyła się pierwsza oficjalna prezentacja dla potencjalnych nabywców śmigłowca Bell 407GX, który przyleciał do Polski prosto z europejskiej centrali firmy Bell w Pradze. To jedyny śmigłowiec wyposażony w system awioniki G1000HTM firmy Garmin, co czyni go najbardziej zaawansowanym lekkim śmigłowcem jednosilnikowym na rynku. Szklany kokpit dostarcza załodze podstawowych informacji o locie, poprawia świadomość sytuacyjną, zdolności operacyjne oraz zwiększa bezpieczeństwo.

Model 407GX jest rozwojową wersją jednego z najbardziej znanych na świecie śmigłowców serii 407, łączącym lata doświadczeń z ich eksploatacji, także na polu walki, oraz niezawodność z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi. Do tej pory firma Bell sprzedała ok. 1100 egzemplarzy modelu 407.

„Cieszę się, że możemy zaprezentować model 407GX także naszym klientom wkrótce po tym jak śmigłowiec ten uzyskał certyfikat Europejskiej Organizacji Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA). W Polsce zarejestrowanych jest dwanaście śmigłowców Bell, w tym dostarczony przez nas w lipcu 2011 Bell 206B-3 JetRanger III dla Wojewódzkiej Komendy Policji w Łodzi. Wierzę, że dzięki swojej unikalnej charakterystyce Bell 407GX znajdzie nabywców ze strony klientów indywidualnych, jak również dzięki wieloletnim doświadczeniom w służbie na rzecz policji, straży granicznej czy ratownictwa medycznego, zyska zainteresowanie wśród polskich służb porządku publicznego.” – powiedział Jan Borowski, prezes firmy JB Investements, autoryzowanego przedstawiciela firmy Bell w Polsce.

Bell 407GX jest najbardziej nowoczesnym lekkim śmigłowcem jednosilnikowym na rynku. „Bell Helicopter posiada ponad 75 lat doświadczeń w projektowaniu i produkcji śmigłowców, zarówno dla wojska jak i na rynek cywilny. W modelu 407GX został zainstalowany system awioniki Garmin 1000, który od lat cieszy się ogromną popularnością w przemyślę lotniczym. Jestem przekonany, że dzięki nowym rozwiązaniom powstał śmigłowiec, który sprosta rosnącym wymaganiom naszych klientów”- powiedział Patrick Moulay, Dyrektor Zarządzający w firmie Bell Helicopter odpowiedzialny za rynek europejski i Rosję.

Zaawansowany kokpit śmigłowca wyposażony jest w dwa wysokiej rozdzielczości monitory LCD, które spełniają zintegrowane funkcje bezpieczeństwa lotu, w tym m.in. system informacji o ruchu lotniczym (TIS), wizję syntetyczną (HSVT), animowane mapy oraz system ostrzegania o przeszkodach terenowych (HTAWS). Krytyczne parametry lotu są zapisywane na karcie SD i mogą być wykorzystane do późniejszej jego analizy.

Przy bardzo niskim poziomie wibracji i ze przestronną oraz komfortowo wyposażoną kabiną Bell 407GX doskonale nadaje się do lotów pasażerskich. Może pomieścić do 6 pasażerów z możliwością zróżnicowanego układu wnętrza. Jednocześnie Bell 407 cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony służb porządku publicznego, ze szczególnym uwzględnieniem policji i straży granicznej.

Dzięki silnikowi Rolls-Royce 250-C47B z systemem automatycznego rozruchu FADEC o mocy 813 KM śmigłowiec może osiągnąć prędkość maksymalną ciągłą 246 km na godz. i pokonać bez lądowania do 612 km.

Pierwsza prezentacja wersji 407GX miała miejsce w marcu 2011 roku na wystawie Heli-Expo w Orlando, a na początku tego roku śmigłowiec ten uzyskał certyfikat Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA).
 

Źródło: JB Investments
comments powered by Disqus

Komentarze