Czy lądowisko w Wilczych Laskach ożyje? Wójt nadal widzi w tym potencjał

Lądowisko Wilcze Laski (fot. gminaszczecinek.pl)

Lądowisko Szczecinek - Wilcze Laski jest byłym lotniskiem wojskowym. Ze względu na posiadanie drogi startowej o długości 2300m i szerokości 30m oraz równoległej drogi kołowania, może zostać wykorzystane dla celów ruchu regionalnego i towarowego. Jak poinformował portal iszczecinek.pl, teren lotniska został jakiś czas temu zagospodarowany przez samorząd gminy Szczecinek na cele rolne. Pas startowy nie znalazł najemcy. Wójt Jasionas nadal widzi potencjał w lądowisku.

W okresie letnim na lotnisku w Wilczych Laskach odbywają się zloty modelarskie, zloty użytkowników tuningowanych samochodów oraz samochodów zabytkowych. Stałą imprezą są również wyścigi na ¼ mili w ramach GP Polski, którego organizatorem jest SCS Szczecinek.

Ruch na pasie startowym w Wilczych Laskach jest dla nas bardzo ważny. To nasze okno na świat. Obecnie ma charakter lądowiska i jest dostępne dla ruchu samolotów ultra lekkich oraz lekkich. Mogą na nim lądować również małe samoloty pasażerskie – do 12 osób – mówi wójt gminy Szczecinek Ryszard Jasionas.

Według informacji uzyskanych przez portal iszczecinek.pl gmina jest obecnie na etapie odnawiania dokumentów, tak aby udrożnić ruch towarowy i turystyczny samolotów prywatnych.

Czekamy też na uproszczone procedury na starty samolotów. Na dzień dzisiejszy jedynym ograniczeniem jest krótki okres możliwości korzystania z lądowiska. Wynika to z ograniczeń lotów jakie wprowadza Minister Obrony Narodowej. Chodzi o ograniczenie strefy lotów dla samolotów pasażerskich. Staramy się podnieść pułap lądowiska dla naszych potrzeb. Mam na myśli przestrzeń od 0 do 500 metrów n.p.m. Powyżej przestrzeń zarezerwowana jest dla lotów wojskowych – dodaje wójt.

Prace nad zwiększeniem lądowań i startów na lądowisku w Wilczych Laskach zbiegły się z trudną sytuacją lądowiska w Zegrzu. W regionie istnieje kilka aeroklubów między innymi w Koszalinie, które chcą przekierować swoje ultralekkie i lekkie samoloty do Wilczych Lasek. Prace nad zwiększeniem ruchu na lądowisku będą wiązały się również z poprawą infrastruktury czy postawieniem hangarów dla maszyn.

Więcej informacji na stronie www.iszczecinek.pl

Źródło: iszczecinek.pl
comments powered by Disqus