Zmagania kawalerzystów podczas kursu przywództwa wojskowego

Zmagania podczas kursu przywództwa wojskowego / fot. kpt. Ewelina Osuchowska-Rybka

Przez pięć dni kawalerzyści z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej pod okiem instruktorów mogli sprawdzić swoje umiejętności i predyspozycje do bycia dobrym dowódcąpodczas kursu z przywództwa wojskowego zorganizowanego przez Pomocnika Dowódcy Wojsk Lądowych do spraw Podoficerów starszego chorążego sztabowego Andrzeja WOJTUSIKA W kursie pierwszego stopnia udział wzięło 22 żołnierzy z 7. Batalionu Kawalerii Powietrznej oraz 25. Batalionu Dowodzenia. Nie wszyscy jednak zdołali go ukończyć!

Kurs przywództwa wojskowego został zorganizowany po raz drugi w 25 BKPow jednak na szczeblu Wojsk Lądowych była to jego dwudziesta pierwsza edycja. Jednym z głównych celi szkoleniowych jakie postawił przed sobą i kursantami chorąży Andrzej WOJTUSIK to wyłonienie z grona szkolonych żołnierzy liderów, którzy mają największe predyspozycje przywódcze, co w przyszłości mogłoby być wskazaniem do ewentualnego inwestowania w ich kwalifikacje. Wysiłek skupiony został również na promowaniu stylu dowodzenia jako przywódcy oraz wskazaniu obszarów szkoleniowych wymagających doskonalenia wśród podoficerów 25 BKPow.

Kurs dla żołnierzy 25 BKPow rozpoczął się w poniedziałek 21 listopada br. od części teoretycznej, podczas której kursanci zapoznali się z definicją przywództwa zarówno w teorii jak i praktyce, sztuką budowania zespołu, etyką podoficera i kształtowania morale w zespole oraz udzielania pierwszej pomocy przed ewakuacyjnej na polu walki. Już w pierwszy dzień żołnierze brygady otrzymali zadanie do przygotowania na kolejne dni szkoleniowe. Każdy musiał przygotować referat na dowolny temat, którego celem miało być przekonanie grupy do określonego punktu widzenia lub zachęcenie ich do podjęcia konkretnych działań. Do wykonania tego zadania przygotowywani byli w drugim dniu szkoleniowym, gdzie zgłębiali nie tylko techniki przemówień i wystąpień publicznych, ale również prowadzenia odpraw, zasad tworzenia i przedstawiania prezentacji multimedialnych oraz technik oddziaływania bezpośredniego.

Postawione w pierwszym dniu zadanie dla kawalerzystów było o tyle trudne, że całość wystąpień odbywała się nie tylko przed kursantami, ale również przed gronem zaproszonych gości miedzy innymi oficerem prasowym brygady, szefem sekcji wychowawczej 25 Batalionu Logistycznego oraz pomocnikiem dowódcy 25 BKPow do spraw podoficerów. Całość wystąpień rejestrowana była przez żołnierzy z Centralnej Grupy Działań Psychologicznych z Bydgoszczy.

,,Jak to jest być przywódcą w praktyce „ przekonali się żołnierze 7 Batalionu Kawalerii Powietrznej, w czwartek rozpoczynając punktualnie o godzinie 8.00 morderczy marsz na ponad 40 kilometrów połączony z desantowaniem grup szkoleniowych ze śmigłowca W-3W,,Sokół” w rejonie działań oraz wykonywania poszczególnych zadań taktycznych od realizacji których zależało ukończenie przez nich szkolenia.

Realizację zadań systematycznie utrudniali instruktorzy, nie tylko z 25 BKPow ale również z 6. Brygady Powietrznodesantowej którzy starali się wywierać psychiczną presję na uczestnikach kursu poprzez wyznaczanie kar taktycznych za nawet najmniejszy błąd. W realnych działaniach bojowych takie błędy definitywnie mogły wpłynąć na powodzenie całej akcji, ale również bezpieczeństwo żołnierzy w niej uczestniczących. Ostatni etap szkolenia trwał ponad 22 godziny.

Na zakończenie kursu w dniu 25 listopada 2011 r. zastępca dowódcy 25 BKPow płk dypl. Tomasz CZECHOWSKI wręczył certyfikaty ukończenia szkolenia ośmiu żołnierzom 7 Batalionu Kawalerii Powietrznej, bo tylko oni wytrwali do końca.

Artykuł ze strony internetowej 25 Brygady Kawalerii Powietrznej

Źródło: Internet
comments powered by Disqus

Komentarze

Źródło Internet? Nie ma takiego źródła, ktoś to napisał i nie jest to anonim.