Przejdź do treści
Źródło artykułu

Wystawa poświęcona Skarżyńskiemu w Politechnice Warszawskiej

Muzeum Politechniki Warszawskiej, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego i Towarzystwo Polsko-Brazylijskie zapraszają na uroczyste otwarcie wystawy "Stanisław Skarżyński. Historyczny lot przez Atlantyk 1933 - 2013" przygotowanej z okazji 80 rocznicy lotu. Celem wystawy jest przypomnienie jednej z najwybitniejszych postaci polskiego lotnictwa, patrioty, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej i II wojny światowej. Stanisław Skarżyński (1899-1942) w 1918 r. wstąpił do Wojska Polskiego. Jego życie związane było z wojskiem, a w szczególności z lotnictwem.

Głównym tematem wystawy jest historyczny lot Stanisława Skarżyńskiego przez Atlantyk. Wystartował on na samolocie polskiej konstrukcji RWD-5 bis z St. Louis w Senegalu w dniu 7 maja 1933 r. i wylądował w Maceió w Brazylii 8 maja. Lot trwał 20 godzin i 30 min. Stanisław Skarżyński pokonał 3582 km ustanawiając międzynarodowy rekord odległości lotu i czasu przelotu samolotem o wadze do 450 kg.

Płk pil. Stanisław Skarżyński został odznaczony wieloma wysokimi odznaczeniami: Orderem Wojennym Virtuti Militari V klasy (1920), Orderem Polonia Restituta (1933) oraz medalem im. Louisa Blériota przez Międzynarodową Federację Lotniczą (1936).

Przelot nad Atlantykiem był sukcesem nie tylko Stanisława Skarżyńskiego, ale także polskich konstruktorów lotniczych: Stanisława Rogalskiego, Stanisława Wigury i Jerzego Drzewieckiego. Celem lotu Stanisława Skarżyńskiego była również popularyzacja samolotów polskiej konstrukcji w świecie i wśród licznych społeczności polonijnych w Brazylii i Argentynie.

Na wystawie wykorzystano cenne fotografie i reprodukcje dokumentów udostępnione przez Pana Macieja Skarżyńskiego, syna bohatera lotu przez Atlantyk.

Prezentowane są materiały ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, Archiwum Akt  Nowych, Archiwum 8. Bazy Lotniczej im. Płk. pil. Stanisława Skarżyńskiego w Krakowie, Wydziału Prasowego Dowództwa Sił Powietrznych, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Centralnego Archiwum Wojskowego, Muzeum Miasta i Rzeki Warty, Muzeum Okręgowego w Sieradzu, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, Biblioteki Narodowej w Warszawie, Szkoły Podstawowej im. Płk. pil. Stanisława Skarżyńskiego w Olkuszu i Skarżynie, Ambasady Brazylii w Warszawie, Konsulatu Generalnego RP w Kurytybie, Ambasady RP w Meksyku i Związku Polaków w Argentynie. Ponadto wykorzystano materiały dr. inż.  Andrzeja Glassa, Roberta Gretzyngiera i Mateusza Żelechowskiego.

Na wystawie można zobaczyć książki związane z w/w tematyką, m.in. Stanisława Skarżyńskiego  "Na RWD 5 przez Atlantyk" z 1934 r., jak również plakaty z Brazylii przedstawiające miejsca związane ze Skarżyńskim.

Autor wystawy: Stanisław Pawliszewski, Prezes Towarzystwa Polsko-Brazylijskiego
Kurator wystawy: dr Jerzy Mazurek, Wicedyrektor Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie.

Wernisaż wystawy odbył się 24 lutego 2014 r. o godz. 12 w gmachu Muzeum Politechniki Warszawskiej. 

Podczas wernisażu odczytana została depesza od Pana Macieja Skarżyńskiego,  w której wyraził  swoje zadowolenie, że wystawa poświęcona Stanisławowi Skarżyńskiemu prezentowana jest właśnie w Politechnice Warszawskiej, skąd wywodzą się  polscy konstruktorzy  lotniczy.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony