Statystyki GAMA wykazują ciągły spadek w sprzedaży GA

GAMA - General Aviation Manufacturers Association

W pierwszej połowie 2009 r. sprzedaż samolotów tłokowych, w porównaniu do tego samego okresu w zeszłym roku, spadła o 58%. Takie dane w swoim kwartalnym raporcie przedstawia Stowarzyszenie Producentów Lotnictwa Ogólnego (ang.: General Aviation Manufacturers Association, GAMA).

Dostawy spadły z 1034 samolotów w zeszłym roku do zaledwie 434 maszyn w roku 2009. Sektor biznes jetów również odnotował spadek o 38 % z 663 do 412 sprzedanych samolotów. Za to branża turbośmigłowcowa wykazała relatywnie optymistyczną tendencję, z niewielkim zaledwie 14% z 221 do 191 maszyn.

„Mamy obecnie niewiarygodnie trudne czasy dla wszystkich producentów i dostawców w sektorze general aviation,” oznajmił w publikacji prasowej dyrektor generalny GAMA, Pete Bunce. „Nadal mamy do czynienia ze zwolnieniami z pracy i przymusowym spowolnieniem naszego przemysłu, a w niektórych przypadkach nawet wstrzymaniem produkcji.” Dodał jednak, że zauważa pewne zachęcające sygnały. „Ogólny obraz gospodarki wykazuje pewne polepszenie sytuacji, co stanowi podstawę dla odrodzenia rynku general aviation.”

Jego zdaniem pocieszające są także raporty przyspieszające amortyzację, dopuszczone przez Kongres na początku bieżącego roku, które przyczyniają się do generowania nowych zamówień i ma nadzieję, że taka pozytywna tendencja będzie trwała do końca roku.

Całkowita liczba dostaw, na samoloty tłokowe, turbośmigłowce i biznes jety w pierwszej połowie wyniosła 1037, co oznacza spadek o 46 % w porównaniu do całkowitej liczby z tego samego okresu zeszłego roku wynoszącej aż 1918 samolotów. Całkowity przychód, z 12mld$ spadł do 9,26mld$, czyli o całe 23%.

Niektórzy producenci musieli radzić sobie z dramatycznymi zmianami. Dla przykładu Cirrus, w 2008 roku dostarczył 549 samolotów, a jego wynik w pierwszej połowie bieżącego roku to zaledwie 121 egzemplarzy. Mooney dostarczył w 2008 roku 65 samolotów, a od początku tego roku zaledwie 5.

Publikacja prasowa stowarzyszenia oraz plik z jego pełnym raportem znajduje się na stronie GAMA.

Przetłumaczono na podstawie artykułu ze strony AvWeb.

Źródło: Internet
comments powered by Disqus