Goleniów. Będzie droga kołowania dla dużych samolotów
Lotnisko będzie modernizowane. Port Lotniczy Szczecin-Goleniów zamierza zainwestować blisko 100 milionów złotych.
- Zima zaskoczyła drogowców i kolej, nie zaskoczyła lotnictwa - zapewnia Krzysztof Domagalski, rzecznik goleniowskiego portu lotniczego. - Z naszego lotniska bez przeszkód wylatują wszystkie samoloty, nawet podczas opadów śniegu i ostatniego ataku zimy. Mamy stary, wysłużony sprzęt do zimowego utrzymania lotniska, ale przygotowujemy się do tego sumiennie. Na szczęście już wkrótce planujemy zakup nowego sprzętu, co znacznie ułatwi utrzymanie portu w odpowiednim stanie nawet podczas srogiej i śnieżnej zimy.
Podczas tegorocznej zimy, samoloty okazały się najpewniejszym połączeniem komunikacyjnym w kraju, do tego wyjątkowo bezpiecznym i coraz częściej także stosunkowo tanim środkiem transportu.
Konkurencja
- LOT proponuje połączenia z Goleniowa do Warszawy już od 120 złotych z opłatami lotniskowymi - tłumaczy. - Przelot trwa tylko godzinę i 20 minut, a każdy, kto korzystał z połączenia kolejowego wie, że pociągiem tę trasę pokonuje się w sześć godzin, nie mając pewności, że w przypadku śnieżycy podróż się nie wydłuży. Dodatkowo z Warszawy można w szybki sposób, z przesiadką, udać się do innych portów lotniczych.
- Oprócz atrakcyjnych ofert cenowych dla pasażerów, zwiększamy liczbę miejsc na najpopularniejszych kierunkach krajowych - dodaje Dorota Haller, dyrektor marketingu PLL LOT.
Inwestycje
Zarząd portu nie rezygnuje z planów modernizacji lotniska. Kilka dni temu na zgromadzeniu wspólników zdecydowano o rozpoczęciu wiosną tego roku modernizacji tak zwanej twardej części infrastruktury lotniskowej.
- Planujemy rozbudowę płyt postojowych nr 1 i 2, remont istniejącej nawierzchni i budowę nowej drogi kołowania równoległej do drogi startowej o szerokości 45 metrów - wylicza Krzysztof Domagalski. - Daje to możliwość poruszania się po płycie samolotów każdej wielkości. Etapem końcowym będzie remont drogi startowej. Dzięki pewnym zabiegom na czas remontu drogi startowej nie wyłączymy lotniska z normalnego funkcjonowania, bo konkurencja nie śpi, a okoliczne porty chętnie przejęłyby ruch na czas naszego remontu.
Cała inwestycja potrwa około trzech lat, a jej koszt wyliczono na około 100 mln zł. Ok. 50 procent prac sfinansuje Unia. Część pieniędzy przekażą wspólnicy portu, w tym także gmina Goleniów, która deklaruje blisko 800 tys. zł wsparcia.
Czytaj cały artykuł na stronie Strefa Biznesu.
Komentarze