Cirrus o Vision Jet: ,,Zrobimy go"

Cirrus Aircraft

Cirrus Aircraft obiecuje wykorzystać wszelkie sposoby, by ukończyć Vision jet i wprowadzić go na rynek. Takie zapewnienia złożyli na zaszłotygodniowej konferencji prasowej na EAA AirVenture, dyrektor generalny Brent Wouters i współzałożyciel firmy Dale Klapmeier.

Jeśli będzie to oznaczać sprzedanie projektu odrzutowca Alan'owi Klapmeier'owi, by poprowadził go w ramach oddzielnej działalności, mogłaby to być sytuacja korzystna dla obu stron. Jeśli tylko pomoże to Alan'owi przyspieszyć proces zgromadzenia potrzebnego kapitału.

„Alan może wnieść pełne poświęcenia zaangażowanie w projekt jeta…, skorzystałaby na tym zarówno firma, produkt, a także udziałowcy,” powiedział Dale Klapmeier.

Wouters podkreślił, że firma nie będzie rozpatrywać sprzedaży jeta nikomu innemu poza Alan'em, ponieważ tylko w ten sposób jet może pozostać ,,w rodzinie Cirrus'a." Nadal budowano by go w Duluth, i nadal byłby następnym krokiem na linii produktów dla właścicieli tłokowych Cirrusów.

,,Wraz z Alan'em rozważamy czy może dojść to do skutku," powiedział Dale. ,,Wcale nie tak łatwo jest zgromadzić potrzebną pulę pieniędzy.” Wouters dodał, że wciąż projekt jeta zakłada rozpoczęcie dostaw w 2012r., lecz jego realizacja „zależna jest od zasobów pieniężnych..., bez kapitału zewnętrznego, trudno będzie mierzyć się z takim wyzwaniem.”

Dale zaktualizował również informacje o postępach w testach lotu jeta. Wylatał już na nim ponad 200 godzin, a w projekcie wprowadzono kilka zmian. Niektóre z nich to lżejsze i prostsze klapy, ogon kształtu V zamieniono na kształt X. Trwają też prace nad tym, by można było go obsługiwać bardziej jak samolot tłokowy, a mniej jak korporacyjny odrzutowiec, powiedział. Na przykład, gdy dodaje się mocy, z powodu wysokiej linii natarcia, występowała tendencja opadania dzioba, podczas gdy piloci samolotów tłokowych przy dodawaniu mocy są przyzwyczajeni do odczuwania lekkiego odchylenia w górę.

Wouters powiedział, że firma wciąż ma blisko 400 zamówień na nową maszynę, choć kilku klientów poprosiło o zwrot ich depozytów od czasu krachu ekonomicznego w zeszłym roku.

Przetłumaczono na podstawie artykułu ze strony AvWeb.

Źródło: Internet
comments powered by Disqus