Przejdź do treści
startujący DC-9
Źródło artykułu

Aktywność Samorządów kluczem do rozwoju Regionalnych Portów Lotniczych w Polsce

W ostatnim okresie sektor lotniskowy w Polsce znalazł się w szczególnym położeniu. Z jednej strony światowy kryzys finansowy powodujący w gospodarce spowolnienie, z drugiej strony polskie porty lotnicze stojące u progu znaczących procesów inwestycyjnych współfinansowanych ze środków UE.

Samorządy gminne i wojewódzkie przejawiają obecnie dużą aktywność w zakresie inicjowania inwestycji lotniskowych i około lotniskowych służących rozwojowi regionów. W najbliższych latach sytuacja dodatkowo może dynamicznie ulec zmianie gdyż już dziś samorządy stają się otwarte na dyskusję o potencjalnej roli inwestorów prywatnych w realizacji projektów lotniskowych.

Sprawą kluczową jest pozyskanie środków finansowych na inwestycje lotniskowe. Większość samorządowców nastawia się na pieniądze z Unii Europejskiej. Osiem największych portów regionalnych w Polsce należących do europejskiej sieci TEN-T będą finansowane z Funduszu Spójności, a niektóre z tych lotnisk i pozostałe lotniska lub nowe projekty - z Regionalnych Programów Operacyjnych. Jednak mając na względzie ogromne potrzeby inwestycyjne sektora lotnisk w Polsce oraz ograniczenia instytucji sektora publicznego w zakresie możliwości sfinansowania wszystkich potrzeb, należy dążyć do stworzenia klimatu sprzyjającego finansowaniu rozbudowy portów z różnych innych dostępnych źródeł, w tym także w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Nowe rozwiązania prawne w zakresie gospodarowania nieruchomościami będącymi wcześniej we władaniu Agencji Mienia Wojskowego, stworzonych udogodnień dla szybszej realizacji ścieżki inwestycyjnej w sektorze lotniskowym oraz nowelizowanej właśnie ustawie Prawo Lotnicze, stworzą ramy dla efektywniejszego rozwoju sektora lotniczego w oparciu o aktywność samorządów.

Celem prezentowanej konferencji „Aktywność samorządów kluczem do rozwoju regionalnych portów lotniczych w Polsce" będzie omówienie dla przedstawicieli władz samorządowych na poziomie lokalnym i wojewódzkim zagadnień związanych z problemem rozwoju portów lotniczych, przy których rozwiązywaniu samorządy powinny odgrywać istotną rolę.

W szczególności dotyczy to praktycznych aspektów:

· nowych rozwiązań prawnych i regulacyjnych

· planowania nowych lotnisk i rozwoju już istniejących w sposób gwarantujący możliwość korzystania z dotacji unijnych

· koncepcję udziału inwestorów prywatnych w strukturach właścicielskich spółek lotniskowych.

Na konferencji Top Consulting, zorganizowanej pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury, wybitni prelegenci i eksperci w swoich dziedzinach szczegółowo omówią wymienione wcześniej strategiczne dla sektora zagadnienia.

Konferencja odbędzie się w dniach 20 - 21 października 2009 roku w Hotelu Marriott w Warszawie.

Więcej informacji na stronie Konferencji.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony