8. Noc w Instytucie Lotnictwa – już za trzy tygodnie

Noc w Instytucie Lotnictwa (fot. Instytut Lotnictwa)

8. Noc w Instytucie Lotnictwa, która na stałe wrosła w kalendarz wydarzeń naszego kraiu, odbędzie się już za trzy tygodnie, 13 października 2017 roku (piątek) w godzinach 17:00 – 23:00 na terenie Instytutu Lotnictwa w Warszawie.

To największa w Polsce nocna impreza edukacyjna, której celem jest popularyzacja sektora lotniczego i kosmicznego w Polsce oraz promocja zawodów inżynierskich. Każdego roku rośnie liczba odwiedzających Instytut Lotnictwa gości oraz zainteresowanie mediów. W poprzedniej, siódmej edycji, Instytut odwiedziło ponad 30 000 osób!

Podczas dotychczasowych imprez Instytut Lotnictwa zaprezentował ponad 140 firm, instytucji i urzędów zajmujących się lotnictwem, pokazując między innymi samoloty, śmigłowce, bezzałogowce i inne konstrukcje latające, osiągnięcia studentów i uczelni, instytutów badawczych, linii lotniczych, organizacji, stowarzyszeń, szkół oraz przedsiębiorstw przemysłowych.

Impreza jest skierowana do wszystkich wielbicieli lotnictwa, samolotów, kosmosu, nauki, techniki oraz dla tych, którzy są ciekawi świata i lubią aktywnie spędzać czas wolny. W trakcie imprezy będzie można spotkać pilotów cywilnych i wojskowych, spadochroniarzy, przedstawicieli warszawskich lotnisk, inżynierów, astronomów, kosmonautów, naukowców, studentów i wielu innych wspaniałych ludzi. Zaprezentowane zostaną obszary związane z lotnictwem, nowymi technologiami, kosmosem, ale nie tylko. Jak zawsze organizatorzy szykują wiele niespodzianek!

 

Gościom tegorocznej imprezy zostaną udostępnione niedostępne na co dzień laboratoria. Ta jedyna noc w roku będzie rzadką okazją zwiedzenia Instytutu Lotnictwa w Warszawie!

Organizatorzy chcą, aby tegoroczna „Noc w Instytucie Lotnictwa” była jeszcze większa i ciekawsza niż w latach ubiegłych. Atrakcją tegorocznej edycji imprezy będą takie statki powietrzne, jak myśliwiec MiG-29, samolot CASA C-295M, śmigłowiec wielozadaniowy Mi-8, samolot transportowy M-28 B/PT (PZL M28 Skytruck/Bryza), Śmigłowiec W-3WA SAR (Sokół), mnóstwo bezzałogowców i wiele innych.

 

Fani wirtualnej rzeczywistości będą mogli przenieść się w inny wymiar dzięki symulatorowi Octopus 7D VR oraz wypróbować symulator samolotu bojowego, symulator lotu samolotu klasy Boeing 737, symulator lotu szybowcem Pirat, Symulator lotu samolotem Cessna 150, dzięki którym poczują się jak zawodowi piloci, odczuwając każdą wibrację i podmuch wiatru.

 

Będzie można także spotkać osobiście, porozmawiać oraz wysłuchać prelekcji pilotów sportowych, akrobacyjnych, a także ekspertów w dziedzinie technik lotniczych:

  • 17:30 – pil. Łukasz Wójcik – zawodnik Air Sports Promotion
  • 18:00 – profesor Romana Ratkiewicz-Landowska, Instytut Lotnictwa „Wielkie misje kosmiczne: historia sond Voyager, Ulysses i IBEX”
  • 18:30 – Maciej Margas – kulisy powstania albumu „Warsaw on Air”
  • 19:00 – pil. Wojciech Bógdał – zawodnik Air Sports Promotion
  • 19:50 – dr Natalia Zalewska, Instytut Lotnictwa „Człowiek na Marsie: najnowsze badania NASA, plany i nadzieje ludzkości”
  • 20:20 – pierwszy oficer Paulina Różyło, Wizzair, „Wznieść się ponad chmurami: jak zostać kobietą pilot?”
  • 20:40 – Sławomir Krajniewski – prelekcja i warsztaty fotograficzne „Odloty Hesji”
  • 21:20 – profesor Piotr Wolański, Instytut Lotnictwa „Rozwój technologii napędów rakietowych w Instytucie Lotnictwa”
  • 21:50 – pil. Artur Kielak – pilot akrobacyjny, reprezentant zespołu Xtreme Sky Force
  • 22:20 – Drone Radar – prezentacja aplikacji

Znajdzie się też coś dla fanów historii lotnictwa. Będzie można zobaczyć fragmenty wystawy: „Marzenia o lataniu. Warszawskie opowieści lotnicze”. Wystawa Domu Spotkań z Historią i Aeroklubu Warszawskiego przypomina zapomnianą historię lotnictwa i jej legendy – pionierów awiacji, inżynierów, konstruktorów, niezwykłe osobowości oraz ich życiorysy godne niejednego filmu. Jest to efekt zebrania i uporządkowania rozproszonych materiałów fotograficznych, filmowych i eksponatów oraz wiedzy o rozwoju przedwojennego i powojennego lotnictwa – tego, co zachowało się dzięki wysiłkowi różnych osób i instytucji. Ekspozycję tworzą niepokazywane dotąd szerokiej publiczności zbiory Aeroklubu Warszawskiego, prywatne kolekcje Krzysztofa Kowalczuka, Marka Masalskiego, dr. inż. Andrzeja Glassa, Pawła Ruchały i zbiory rodzinne – Witolda Rychtera, Antoniego Kocjana, Stefanii Wojtulanis częściowo zachowane w zbiorach Muzeum Lotnictwa w Krakowie oraz zdjęcia ze zbiorów NAC, PAP, Forum i Ośrodka KARTA.

Nie sposób wyliczyć wszystkich atrakcji, szczególnie, że w tym roku jest mnóstwo nowości. Informacje o pozostałych atrakcjach dostępne są TUTAJ.

Każdy znajdzie coś dla siebie. Na wszystkich będą czekać niespodzianki, konkursy, gry oraz wyjątkowe atrakcje.

Wstęp na imprezę jest wolny.

Więcej informacji o 8. Nocy w Instytucie Lotnictwa na stronie www.nocwinstytucielotnictwa.pl oraz na Facebooku.

Źródło: Instytut Lotnictwa
comments powered by Disqus