Przejdź do treści
Przegląd Lotniczy 05/2022
Źródło artykułu

Majowy Przegląd Lotniczy już w sprzedaży

Majowy Przegląd Lotniczy już w e-kiosku oraz w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W majowym numerze "Przeglądu Lotniczego" polecamy:

"B23 – kompan wygodnej podróży"
"Turbo" w nazwie, brak stacyjki czy też samochodowy wystrój kabiny, to tylko kilka różnic... Nową wersję popularnego Bristella, o nazwie B23 Turbo, testował w locie i fotografował Andrzej Rutkowski, a tajniki jego konstrukcji zgłębiał Krzysztof Krawcewicz.

"Z Normandii do Leszna..."
Kiedy zamiast dotrzeć do pracy, skręcasz na lotnisko... powód? Jakiś się znajdzie – nowy typ, a finalnie nawet przebazowanie samolotu z Normandii. O spontanicznej przygodzie jaką było sprowadzenie do Leszna samolotu Viper SD-4 z lotniska w Deauville pisze Jacek Chmielecki.

"Najczęstsze błędy w szkoleniu IFR"
Nieznajomość procedur, definicji, braki w wiedzy teoretycznej czy pośpiech to tylko kilka błędów, które utrudniają szkolenie i wprowadzają chaos w kokpicie. Czy da się coś z tym zrobić? Instruktor IFR, Dominik Punda w swoim artykule postanowił wskazać nam te najbardziej typowe i powtarzalne błędy, które popełniają studenci i ułatwić przez to proces szkolenia.

"Powtórka z frazeologii"
Sezon rozpoczęty, więc jeśli planujesz wylot za granicę czy po prostu prowadzenie korespondencji w języku angielskim to Łukasz Wieczorek przygotował coś specjalnie dla ciebie – zestaw zagadnień i zadań, który ułatwi komunikację w języku angielskim.

"Śmigło – dla opornych, cz.2"
Szybka powtórka z posuwu i bierzemy na warsztat kolejne zagadnienie jakim jest sprawność śmigła. Po lekturze artykułu Krzysztofa Krawcewicza, nie będzie już opornych w tej kwestii.

"Opowiem Ci o samolocie – cz. 22"
Każdy wie do czego służy wolant i orczyk, jak działają lotki czy ster kierunku... ale czy w dużym lotnictwie działa to na tej samej zasadzie? Czym są powierzchni sterowe podstawowe i pomocnicze? Kamil Iwankiewicz w swoim artykule przybliża pojęcia związane ze sterowaniem dużym samolotem pasażerskim.

"Pole do popisu... cz.3"
W szybownictwie raz jest się pilotem, a raz członkiem ekipy naziemnej... Tym razem to Joanna Biała – zaprawiony w bojach manager ekipy, który zmierzył się z nie jednym polem – przybliży nam szybownictwo od tej drugiej strony.

"Tragiczny finał lotu 165"
Historia lotnictwa jest długa i skomplikowana, a każda tragedia niesie za sobą pewne refleksje. W tym przypadku sprawa jest skomplikowana i tajemnicza. Antoni Hochtaubel w zbiorach rodzinnych i dokumentach IPN szuka danych o okolicznościach katastrofy PLL LOT pod Zawoją w 1969 r., w której zginął jego dziadek, kapitan Czesław Doliński.

"Powietrzny Cadillac"
Samoloty się nie starzeją – one nabierają wdzięku... Jednym z takich przykładów jest ciągle latający Fairchild F-24. Dave Unwin przybliża nam historię tej maszyny oraz próbuje jej w locie, a smakowitych zdjęć dostarczył Keith Wilson.

A oprócz tego... Wspomnienie – Ryszard Witkowski, Kalendarz imprez 2022, lotnicze wiadomości z kraju i ze świata, felietony kpt. Jarosława Czaplickiego, Piotra Długiewicza oraz artykuł wstępny Redaktora Naczelnego.

Życzymy miłej lektury

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony