KE o prawach niepełnosprawnych w komunikacji lotniczej
Komisja Europejska podkreśliła w wydanym w czwartek komunikacie, że wciąż istnieje problem nieuzasadnionych odmów wejścia na pokład niepełnosprawnych pasażerów w transporcie lotniczym. KE opublikowała wytyczne wyjaśniające prawa tych pasażerów.<!--break-->
Wskazano, że wiele osób niepełnosprawnych i osób o ograniczonej sprawności ruchowej podróżujących drogą lotniczą poza odmowami nadal boryka się z nieuzasadnionymi wymogami dotyczącymi podróżowania.
Wytyczne obejmują podróżnych we wszystkich portach lotniczych w UE i dotyczą działalności przewoźników z UE na całym świecie, a także przewoźników spoza UE, którzy zapewniają loty na europejskie lotniska. Służą wyjaśnieniu obowiązujących unijnych przepisów dotyczących praw osób niepełnosprawnych oraz osób o ograniczonej sprawności ruchowej podróżujących samolotami.
W wytycznych podkreślono znaczenie wcześniejszego powiadomienia. Aby umożliwić portom i liniom lotniczym zapewnienie niezbędnej pomocy, osoby niepełnosprawne i osoby o ograniczonej sprawności ruchowej powinny zgłaszać swoje potrzeby co najmniej 48 godzin przed odlotem.
Wyjaśniono, że regułą powinno być, aby zaświadczenia lekarskie nie były wymagane w przypadku osób trwale niepełnosprawnych, na przykład osób niewidomych lub poruszających się na wózku inwalidzkim. Wskazano też, że nie należy wprowadzać obowiązku podróżowania z osobą towarzyszącą, jeśli pasażer nie wymaga takiej opieki, z wyjątkiem sytuacji, w których jest to konieczne ze względów bezpieczeństwa, o których pasażer powinien zostać poinformowany.
w wytycznych podkreślono, że pasażerom niepełnosprawnym oraz pasażerom o ograniczonej sprawności ruchowej przysługuje nieodpłatny przewóz dwóch urządzeń umożliwiających poruszanie się. Pasażer korzystający z elektrycznego wózka inwalidzkiego jest zobowiązany powiadomić o tym przewoźnika z co najmniej 48-godzinnym wyprzedzeniem. W wytycznych podkreślono ponadto, że zarejestrowany pies przewodnik lub pies towarzyszący powinien podróżować na pokładzie; przewoźnika należy o tym poinformować z wyprzedzeniem.
Komentując nowe wytyczne unijny komisarz ds. transportu Siim Kallas powiedział: "Mój apel do pasażerów niepełnosprawnych brzmi następująco: jeśli chcecie, aby wasza podróż była łatwiejsza, uprzedźcie o niej zawczasu. Chciałbym zwrócić się też do linii lotniczych i operatorów portów lotniczych: niepełnosprawni i osoby o ograniczonej sprawności ruchowej będą z reguły potrzebowali waszej pomocy. Te wytyczne mają wam ułatwić udzielanie im tej pomocy”.(PAP)
az/ kot/
Komentarze