Silna pozycja Embraera w Indiach

Embraer R99-A

Koncern Embraer nie planuje otworzyć zakładu produkcyjnego w Indiach, pomimo silnego popytu na odrzutowce biznesowe Phenom. Podczas prezentacji na pokazach lotniczych Aero India 2015, Claudio Camelier, wiceprezes Embraera d/s sprzedaży i marketingu na Bliskim Wschodzie oraz rejonie Azji i Pacyfiku, podkreślał także, iż brazylijski producent stał się liderem na rynku, dostarczając w ciągu ostatnich pięciu lat 35% nowych prywatnych odrzutowców biznesowych do tego kraju, wobec 26% osiągniętych przez Bombardiera i 16% przez Hawkera Beechcrafta.

Camelier zauważył, że chociaż prywatna flota odrzutowców w Indiach w ciągu ostatnich ośmiu lat osiągnęła roczną stopę wzrostu o 8%, to jest nadal stosunkowo niewielka w ujęciu ogólnym, szczególnie w porównaniu z głównym rynkiem Ameryki Północnej.

Dodał, że istniejące moce produkcyjne firmy w Brazylii, Ameryce Północnej i Chinach są wystarczające do zaspokojenia obecnego popytu. Niemniej jednak, Indie są bardzo atrakcyjnym rynkiem dla Embraera, ze sprzedażą odnotowaną w trzech kluczowych obszarach: prywatnych odrzutowców, komercyjnych i wojskowych konstrukcji.

W Indiach jest obecnie użytkowanych 27 samolotów marki Embraer, w tym sześć Phenomów 100, cztery Legacy 650S i jeden Lineage 1000. Dodatkowo, linie lotnicze Air Costa użytkują cztery odrzutowce pasażerskie i złożyły zamówienie na 25 E190-E2 i 25 E195-E2. Z kolei miejscowe siły powietrzne wykorzystują pięć egzemplarzy modelu Legacy 600 do przewozu VIP oraz trzy EMB145 wyposażone w lokalnie produkowane systemy wczesnego ostrzegania i nadzoru (AEW&C).

Źródło: FlightGlobal
comments powered by Disqus