"Europejskie Houston" pod Monachium - stąd ESA monitoruje misję IGNIS
W niemieckim Oberpfaffenhofen pod Monachium znajduje się centrum kontroli lotów Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). To właśnie tam pracują najważniejsze osoby, które monitorują misję IGNIS i działania polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego.
Polski astronauta wraz z załogą misji Ax-4 w kapsule Dragon zadokował 26 czerwca na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). W ramach misji IGNIS ma przeprowadzić w sumie 13 eksperymentów technologiczno-naukowych.
Główny punkt dowodzenia misją IGNIS znajduje się w Centrum Kontroli Columbus ESA (Col-CC) w niemieckim ośrodku badawczym DLR w Oberpfaffenhofen, pod Monachium. To centrum operacyjne dla modułu Columbus – europejskiego laboratorium na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
To tutaj podczas lotu polskiego astronauty na ISS pracują teraz najważniejsze osoby odpowiedzialne na Ziemi za realizację misji IGNIS. Tu zapadają decyzje dotyczące harmonogramu jego pracy, tu koordynuje się naziemne działania związane z prowadzeniem misji, raportuje się wykonanie zdań i szuka rozwiązań na pojawiające się znienacka problemy.
"Col–CC to nie jest jedyne miejsce, z którego prowadzi się operacje (w ramach misji IGNIS - przyp. PAP), ale to główne centrum" - tłumaczył w rozmowie z PAP Sergio Palumberi. To kierownik misji Ax-4 z ramienia ESA, który odpowiada za koordynację wszystkich działań związanych z udziałem Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego.
Palumberi dodał, że działania operacyjne realizowane są również z Europejskiego Centrum Astronautów (EAC) w Kolonii (Niemcy) oraz z firmy ALTEC w Turynie (Włochy).
Eksperymenty w ramach IGNIS prowadzone są natomiast z kilku tzw. centrów wsparcia użytkownika, tzw. USOC (User Support Operation Centers). "One odpowiadają za realizację eksperymentów naukowych" - powiedział Palumberi.
Główna komunikacja z Uznańskim-Wiśniewskim odbywa się z EAC Kolonii. Jeśli jednak tam nie ma nikogo na zmianie, to Col-CC przejmuje rozmowy ze stacji. "Ze Sławoszem rozmawiamy naprawdę często – dzwoni do nas, by powiedzieć, że ukończył działania albo jeśli ma pytania dotyczące procedury. Zawsze słyszymy bardzo pozytywny głos, który do nas dzwoni – i to dla nas bardzo ważne i budujące" - opowiadał Adrian Mora Boluda, który odpowiada za realizację zadań w ramach misji i koordynację działań w COL-CC i USOC.
Dr Aleksandra Bukała z POLSA, polska kierowniczka misji IGNIS powiedziała, że pod Monachium ze strony polskiej misję nadzorują dwie osoby - ona wspólnie z Martą Balcer. "Ale to jest ogromna szansa dla całego zespołu, żeby się uczyć, ponieważ w kraju, w Polsce, wspiera nas 24/7 cały ogromny zespół ludzi - zarówno zespół, który nadzoruje eksperymenty, jak i zespół, który nadzoruje działania edukacyjne" - podkreśliła.
Massimiliano Concetti, lider zespołu kontrolerów naziemnych dla misji Axiom wyjaśnił, że pracujący w Col-CC kontrolerzy naziemni mają za zadanie zapewnić, że wszystkie systemy naziemne przez cały czas działają sprawnie. "Zawsze ktoś musi być przy konsoli, gotowy do monitorowania systemów i rozwiązania wszelkich problemów" - opisał. "Wszystkie dane, głos, obraz z kosmosu — najpierw trafiają tutaj, do segmentu naziemnego, a dopiero potem przekazywane są dalej. Kiedy inne zespoły mają problem z systemem naziemnym, to my jesteśmy pierwszym punktem kontaktu i staramy się pomóc" - dodał.
Z kolei Adrian Belli, który w Col-CC kieruje zespołem odpowiedzialnym za monitoring i operacje systemów modułu Columbus powiedział, że zadaniem jego zespołu jest dbanie o moduł Columbus - by wszystko działało sprawnie, by była dostarczana energia, chłodzenie, świeże powietrze dla załogi, a także systemy komunikacyjne i transmisji danych w module.
A to tylko mały wycinek zadań realizowanych w "europejskim Houston".
Z Oberpfaffenhofen Ludwika Tomala (PAP)
Materiał wideo dostępny na: https://wideo.pap.pl/pap-media,101/europejskie-houston-pod-monachium-to-stad-esa-monitoruje-misje-polskiego-astronauty,83191 oraz w wersji surowej (do edycji): https://wideo.pap.pl/pap-media,101/europejskie-houston-pod-monachium-to-stad-esa-monitoruje-misje-polskiego-astronauty,83192
lt/ agt/ jpn/



Komentarze