Przejdź do treści
Port Lotniczy Warszawa-Modlin - widok z góry na terminal i pas startowy (fot. A Wajda)
Źródło artykułu

Erbud zawarł ugodę z władzami lotniska w Modlinie; spółka ma zapłacić nieco ponad 21,5 mln zł

Erbud, główny wykonawca przebudowy drogi startowej w Modlinie, zawarł ugodę z władzami lotniska. W jej wyniku wykonawca ma zapłacić na rzecz portu lotniczego nieco ponad 21,5 mln zł w trzech transzach do 20 stycznia 2024 – poinformował portal TVN Warszawa.

Portal TVN Warszawa poinformował w czwartek, że spółka Erbud, główny wykonawca przebudowy drogi startowej w Modlinie, przekazała w giełdowym komunikacie, iż 30 października br. w wyniku postępowania sądowego zawarła ugodę z władzami lotniska.

W jej wyniku wykonawca ma zapłacić na rzecz portu lotniczego nieco ponad 21,5 mln zł w trzech transzach do 20 stycznia 2024 r., "co będzie stanowiło całkowite rozliczenie".

"Na mocy ugody Erbud oraz Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin sp. z o.o. zrzekają się również wszelkich roszczeń powstałych lub mogących powstać na podstawie lub w związku z umową" – przekazano w komunikacie.

Portal podał, że spór toczył się od 2012 roku, gdy z powodu pęknięć i ubytków w nawierzchni, konieczne było skrócenie pasa startowego. W konsekwencji – wskazano – rejsowe samoloty pasażerskie nie mogły lądować na otwartym pięć miesięcy wcześniej, tj. w lipcu 2012 r., lotnisku. "22 grudnia 2012 roku, wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego cofnął pozwolenie na użytkowanie betonowej części pasa startowego" – zwrócono uwagę.

Po wykryciu nieprawidłowości na drodze startowej przystąpiono do doraźnych napraw, które według pierwotnych deklaracji władz lotniska i wykonawcy miały potrwać kilka tygodni – zaznaczył portal. Wskazano jednak, że ostatecznie konieczny był generalny remont, czyli zerwanie na wadliwym odcinku nawierzchni i ułożenie nowej.

"Lotnisko poinformowało, że wykonawca modernizacji drogi startowej – firma Erbud – zobowiązana była do dokonania naprawy wszystkich uszkodzeń występujących na drodze startowej w ramach gwarancji. Spółka została też zobowiązana do pokrycia strat wynikłych z konieczności zawieszenia działania portu lotniczego" – przekazał portal.

Pod koniec czerwca 2013 r. Urząd Lotnictwa Cywilnego ponownie wydał zgodę na wykonywanie operacji lotniczych przez duże samoloty pasażerskie w Modlinie – dodano.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony