Zabezpieczenie dyżuru ratowniczego w Tatrach

Akcja śmigłowca W-3 Sokół i załogi 2 Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej w Tatrach (fot. por. Karol Borkowski)

Siedem uratowanych osób podczas pięciu akcji ratunkowych to bilans zakończonego wsparcia dyżuru ratowniczego w Tatrach przez 2 Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą.

W terminie od 30 listopada do 10 grudnia 2019 r. śmigłowiec W-3 Sokół i załoga 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego zabezpieczały dyżur ratowniczy w Tatrach.

Ze względu na przegląd techniczny śmigłowca Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR) W-3 Sokół 2 Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej (2GPR) z Mińska Mazowieckiego wraz z załogą wspierały ratowników TOPR-u w zakresie ratowania ludzi w obszarach gór wysokich. Dodatkowo w zabezpieczeniu dyżuru uczestniczyły wydzielone elementy z 33 i 8 Bazy Lotnictwa Transportowego.


(fot. por. Karol Borkowski)

Śmigłowiec wraz wojskową załogą oraz ratownikami TOPR-u przez półtora tygodnia uratowali łącznie siedem osób. Jak mówi mjr pil. Marcin Gancarczyk, dowódca 2. GPR, który dowodził wojskowym zespołem w Zakopanem, wśród uratowanych znalazła się osoba z objawami hipotermii, wychłodzony i przemoczony turysta ze złamanym podudziem czy nieprzygotowany do wędrówki piechur, który utknął w górach w godzinach popołudniowych.


(fot. por. Karol Borkowski)

Jak ocenia mjr pil. Gancarczyk, najtrudniejsza była akcja ratunkowa pod Krzyżnem (3 grudnia 2019 r.), kiedy konieczny był transport trójki poszkodowanych. Poobijanym, przemoczonym i wychłodzonym turystom przez całą noc udzielana była pomoc przez ratowników TOPR-u. Nad ranem, kiedy tylko warunki atmosferyczne pozwoliły, wojskowy śmigłowiec przetransportował rannych do szpitala, a ratowników do TOPR-u. W sumie podczas tylko tej jednej akcji śmigłowiec W-3 Sokół wykonał cztery loty.

 
(fot. por. Karol Borkowski)

Pobyt w Zakopanem był niezwykle intensywny i przyniósł wymierne efekty: nie tylko szkoleniowe, ale przede wszystkim te w postaci uratowanych osób.

Ostatecznie załoga i śmigłowiec powróciły na macierzyste lotnisko do Mińska Mazowieckiego 10 grudnia br.

Współpraca 3SLTr i TOPR-u rozpoczęła się w kwietniu 2019 r. wspólnym szkoleniem w wykonywaniu lotów ratowniczych w górach.

kpt. Martyna Fedro-Samojedny


Przeczytaj również:
Śmigłowiec TOPR po przeglądzie znów służy ratownikom

Źródło: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych
comments powered by Disqus