Śmigłowiec TOPR po przeglądzie znów służy ratownikom

Sokół W-3 TOPR zabezpieczany przez pracowników firmy Krygol (fot. Krygol)

Sokół W-3 to chyba najsławniejszy śmigłowiec w Polsce. Śmigłowiec należący do Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ma raz w roku przegląd techniczny i przez pewien czas jest wówczas wyłączony z użytku i rozmontowany.

Wtedy pojawiają się pracownicy płockiej firmy Krygol, która już od kilku lat pomaga w utrzymaniu w sprawności śmigłowca, a która na co dzień zajmuje się auto detailingiem. Jak mówią pracownicy płockiej firmy "pomysł, by zająć się flotą pojazdów TOPR oraz Śmigłowcem Sokół, narodził się cztery lata temu".

Ekipa z Płocka przyjeżdża do Zakopanego i wykonuje swoje prace na miejscu. Zadbali o niego kompleksowo. Po raz kolejny "Sokół" otrzymał specjalną powłokę C0, która jest stworzona właśnie do takich maszyn. Jej zadaniem jest zmniejszanie oporów powietrza oraz zminimalizowanie przywierania zabrudzeń. O idealny wygląd najważniejszego śmigłowca w kraju można było zadbać dzięki powłokom i kosmetykom ufundowanym przez Gtechniq Polska.

 
(fot. Krygol)

Śmigłowiec ratowniczy TOPR po trwającym trzy tygodnie przeglądzie znowu służy ratownikom górskim. Był to doroczny przegląd techniczny w czasie eksploatacji. W 2021 r. śmigłowiec czeka gruntowny remont, który będzie kosztował blisko 18 mln zł – powiedział PAP w środę naczelnik TOPR Jan Krzysztof.

 
(fot. Krygol)

Naczelnik TOPR wyjaśnił, że był to doroczny przegląd śmigłowca Sokół. "Poszczególne elementy maszyny, zgodnie z wymogami, podlegają takiej corocznej kontroli, bo każda część śmigłowca ma swój określony czas użytkowania (...). Niektóre elementy były przeglądane, a inne wymagały wymiany, ale były to raczej drobne sprzęty. Duży przegląd śmigłowca czeka nas w 2021 roku, którego koszt szacujemy na 18 mln zł” – powiedział Krzysztof.

8 grudnia TOPR-owski Sokół wykonał lot kontrolny. 10 grudnia "Sokół" TOPR wrócił do dyżuru.

Przegląd śmigłowca TOPR trwał od 18 listopada. W tym czasie maszynę zastępował podczas akcji ratowniczych w Tatrach wojskowy śmigłowiec Sokół z 2. Grupy Poszukiwawczo–Ratowniczej.

Dziękujemy załodze śmigłowca SAR z 2. Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza za współpracę w ostatnich dniach – mówią ratownicy TOPR-u.


Załoga śmigłowca SAR i ratownicy TOPR-u (fot. G.Bargiel/TOPR/FB)

Śmigłowiec "Sokół" wrócił do służby, ale TOPR ostrzega o trudnych warunkach i jeszcze raz apeluje o rozwagę i dostosowywanie planów do aktualnie panujących warunków i swoich umiejętności!

Źródło: PAP
comments powered by Disqus