Czwarta "Akcja Serce" lotnictwa morskiego

Bryza - start - wydok z boku (fot. kmdr ppor. Marcin Braszak)

Na pokładzie transportowej „Bryzy” z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego, ponownie znalazł się organ przeznaczony do przeszczepu. Lotnicy przetransportowali go wraz z towarzyszącym personelem medycznym z Gdyni do Warszawy.

1 czerwca Dyżurna Służba Operacyjna Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej otrzymała zadanie przygotowania transportu organu, przeznaczonego do przeszczepu, w ramach procedur "Akcji Serce". Z prośbą o pomoc zwróciła się Klinika Kardiologii i Transplantologii Instytutu Kardiologii w Warszawie. Do zadania wytypowano załogę samolotu transportowo-desantowego M28B, z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego, z Gdyni-Babich Dołów. Dowódcą załogi był kpt. pil. Marek Buczek.

Zadanie rozpoczęto o godzinie 7:04, 2 czerwca, startem z lotniska Oksywie, z organem przeznaczonym do przeszczepu i zespołem transplantologów. O godzinie 7:59 transportowa Bryza lądowała na lotnisku Okęcie, skąd personel medyczny natychmiast przemieścił się transportem kołowym do kliniki, w której już oczekiwał pacjent. Powrót na macierzyste lotnisko załoga rozpoczęła o 9:05, lądując po niespełna godzinie i dziesięciu minutach.

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej uczestniczy w "Akcji Serce" od 2007 roku. W akcjach transportu zespołów medycznych z organami do przeszczepu, w ramach zorganizowanego systemu Akcji Serce uczestniczą załogi samolotów transportowo-desantowych M28B Bryza.

W 2019 roku żołnierze jednostek Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych udzielili wsparcia ratującym ludzkie życie medykom osiemnaście razy, z czego czternaście zrealizowało 3 Skrzydło Lotnictwa Transportowego (trzynaście akcji zrealizowali lotnicy z 8BLTr i jedną piloci z 33BLTr), a cztery Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej (43BLotM).

kmdr ppor. Marcin Braszak

Źródło: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych
comments powered by Disqus