Pierwsze atrakcje Pikniku Lotniczego Dni Aeroklubu 2017

Piknik Lotniczy Dni Aeroklubu 2017 (fot. Aeroklub ROW)

Wszyscy fani lotnictwa wiedzą, że Piknik Lotniczy Dni Aeroklubu 2017 odbędzie się już za dwa tygodnie, w dniach 17-18.06.2017 r. na lotnisku Aeroklubu Rybnickiego Okręgu Węglowego.

Piknik Lotniczy Dni Aeroklubu to jedna z najbardziej widowiskowych imprez plenerowych w regionie przyciagająca rzeszę widzów. Akrobacje samolotowe w wykonaniu najlepszych pilotów i grup akrobacyjnych w Polsce, pokazy w locie zabytkowych samolotów, szybowce, spadochroniarze, do tego liczne atrakcje dla widzów zgromadzonych na lotnisku, gwarantują dobrą zabawę.

Czas teraz na uchylenie rąbka tejemnicy, jakie atrakcje czekają na gości Pikniku. W tym roku będzie można zobaczyć:

Jedną z atrakcji będzie Artur Kielak, należący do ścisłej światowej czołówki pilotów akrobacyjnych, będzie niewątpliwie jedną z największych gwiazd Dni Aeroklubu. Srebrny medalista grudniowych Światowych Igrzysk Lotniczych (World Air Games), rozegranych w Dubaju, słynie z szalenie dynamicznych i żywiołowych występów, które zapierają dech w piersiach i przyciagają uwagę widzów.

Na co dzień kapitan Boeingów w liniach Lotniczych RyanAir, pilot samolotowy, szybowcowy, śmigłowcowy. Członek Aeroklubu Śląskiego oraz Aeroklubu Barcelona. Lata na samolocie Sbach Xtreme Air-41.

Na tegorocznym Pikniku nie zabraknie pokazów akrobacji szybowcowej na najwyższym poziomie. Tym razem w wykonaniu siedmiokrotnego indywidualnego Mistrza Świata, Jerzego Makuli, który wykona pokaz na szybowcu MDM-1 Solo Fox.

Jerzy Makula to siedmiokrotny indywidualny mistrz świata w akrobacji szybowcowej, czterokrotny srebrny medalista, ośmiokrotny drużynowy mistrz świata, trzykrotny indywidualny mistrz Europy, a także czternastokrotny mistrz Polski. Za swoje osiągnięcia oraz działalność na rzecz popularyzacji sportów lotniczych został uhonorowany Medalem Stulecia FAI. Zdobył Złotą Odznakę Szybowcową z trzema diamentami. Za swoje osiągnięcia oraz działalność na rzecz popularyzacji sportów lotniczych został uhonorowany Medalem Stulecia FAI.

Jerzy Makula na co dzień jest kapitanem - instruktorem na samolotach Boeing 787 w Polskich Liniach Lotniczych LOT S.A.

Czeska grupa pokazowa zaprezentuje swój występ na czterech samolotach typu Zlin (226MS i 326MF). Ich specjalnością nie są akrobacje, lecz ekstremalnie ciasne utrzymywanie formacji w trakcie dynamicznych przelotów na niewielkich wysokościach. Odległości pomiędzy samolotami momentami wynoszą kilka metrów! Wykonują to z taką precyzją, że obserwując ich pokaz można odnieść wrażenie, że oglądamy jeden samolot a nie cztery.

Follow-me regularnie są zapraszani na pokazy lotnicze w całej Europie, co potwierdza ich rangę w świecie formacji pokazowych. Słyną z dystansu do siebie i poczucia humoru, chociaż do pokazów podchodzą z pełnym profesjonalizmem.

Grupa akrobacyjna FireBirds jest dobrze znana w Rybniku, gdyż to właśnie podczas "Dni Aeroklubu" w Rybniku w 2014 roku oficjalnie zadebiutowała. Trójka pilotów, należąca do ścisłej krajowej czołowki, stworzyła formację prezentującą w powietrzu urozmaicone figury akrobacji lotniczej oraz niezwykłą precyzję pilotażu. Wszystko to będziemy mogli obejrzeć podczas tegorocznej edycji Dni Aeroklubu. Akrobacje zespołowe, w tym przypadku w wykonaniu trzech samolotów, to zawsze ogromna precyzja, fantastyczna symfonia dźwięków i niemały dreszczyk emocji!


FireBirds (fot. Lucjan Fizia)

Pokazy czeskiej grupy rekonstrukcyjnej Pterodactyl Flight podczas ich poprzednich wizyt w Rybniku spotkały się z dużym zainteresowaniem i uznaniem ze strony publiczności. Podczas tegorocznej edycji Dni Aeroklubu czeski zespół zaprezentuje się w nowym programie, w którym zostanie odtworzona klasyczna walka powietrzna z okresu I wojny światowej, okraszona licznymi efektami pirotechnicznymi.

Grupa specjalizuje się w produkcji replik samolotów, głównie z okresu I i II wojny światowej. Odtworzone z niesamowitą dokładnością i dbałością o szczegóły samoloty uświetniają wystawy, historyczne filmy oraz pikniki lotnicze.  Podczas Pikniku będzie możliwość przyjrzenia się z bliska tym niesamowitym konstrukcjom, a wśród latających replik Czesi posiadają takie konstrukcje jak np. Sopwith 1½ Strutter czy Fokker E-III.

Zespół pasjonatów lotnictwa, którzy dla wspólnego spędzania czasu w powietrzu postanowili założyć formację latania zespołowego na współczesnych samolotach polskiej konstrukcji – AT-3. Ponieważ najczęściej zespół lata w składzie 3 maszyn, więc naturalną wydała się nazwa 3AT3. Pomimo, iż samoloty nie dysponują dużą mocą, ani nie są przystosowane do akrobacji, to piloci prezentują niezwykły kunszt pilotaż grupowego, gdzie odległości pomiędzy maszynami wynoszą kilka metrów. Samoloty wyposażono w wytwornice dymu, co znacznie wzbogaca efektowność pokazów.

Czym byłyby pokazy lotnicze bez udziału Dromaderów? Te znane w całym świecie, polskiej produkcji samoloty rolniczo-gaśnicze od zawsze wzbudzają zainteresowanie. Podczas Dni Aeroklubu będzie można zobaczyć dwa samoloty PZL M18 Dromader, które zaprezentują publiczności efektowne zrzuty wody.


(fot. Lucjan Fizia)

Ci, którzy się odważą, będą mogli skorzystać z okazji by zobaczyć Rybnik z okien samolotu! Loty widokowe od zawsze sa jedną z najatrakcyjniejszych pozycji w programie Pikników Lotniczych. Podczas tegorocznej edycji Dni Aeroklubu piloci będą latać czteroosobowym samolotem Cessna 172C.

Dni Aeroklubu, to nie tylko podniebne atrakcje w wykonaniu pilotów samolotów i szybowców. Na terenie Pikniku będzie czekał przygotowany bogato wyposażony Lunapark, a w nim wiele atrakcji dla każdego, od najmłodszych po ich rodziców. Wirujące gondole i młoty, kolejka górska, samochodziki i ciuchcia dla dzieci, skoki na trampolinie, zjeżdżalnia, tor przeszkód i wiele innych.

Jednym słowem szykuje się moc atrakcji, już teraz zapraszamy wszytskich do udziału w dniach 17-18.06.2017 r. w Pikniku Lotniczym - Dni Aeroklubu!

 

Źródło: dniaeroklubu.pl
comments powered by Disqus