Przejdź do treści
Źródło artykułu

Zmarła Wanda Szemplińska, legenda polskiego szybownictwa

Z ogromnym żalem informujemy, iż w dniu 20 marca 2014 r. zmarła legenda polskiego szybownictwa, kilkukrotna mistrzyni Europy, druga na świecie kobieta która zdobyła Trzy Diamenty, członkini Aeroklubu Warszawskiego, Pani Wanda Szemplińska.

Okres jej największych lotniczych sukcesów przypadł na lata pięćdziesiąte ubiegłego wieku, kiedy była czołową polską pilotką szybowcową. W 1954 r. zdobyła najwyższe odznaczenie szybowcowe: Złotą Odznakę z Trzema Diamentami (jako pierwsza Polka i druga kobieta na świecie). Podczas swojej kariery, ustanowiła 11 krajowych i 4 światowe rekordy szybowcowe.

W latach 1956-1959 uczestniczyła w opracowaniu projektu motoszybowca AW-31 (AW-5L), jednak jego budowa nie została ukończona. Otrzymała Złoty Medal za "Wybitne Osiągnięcia Sportowe". Ukończyła studia na Politechnice Warszawskiej, a następnie podjęła pracę naukową w Polskiej Akademii Nauk. Napisała książkę autobiograficzną „Magia królowej” (wyd. 2006), w której poruszyła temat Powstania Warszawskiego i swoich powojennych losów.

Pogrzeb odbędzie się w środę 26 marca 2014 r. o godzinie 14:00 na Starych Powązkach w Warszawie.

Cześć jej pamięci!

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony