Przejdź do treści
Źródło artykułu

Z Gliwic w Kosmos

23 czerwca z lotniska Aeroklubu Gliwickiego wzbił się w powietrze wyposażony w kamerę i tzw. tracker APRS (Automatic Position Reporting System) balon stratosferyczny. Po osiągnięciu wysokości ponad 31 kilometrów balon zgodnie z założonym planem pękł, a zasobnik ze sprzętem elektronicznym powrócił na ziemię kilkadziesiąt kilometrów od miejsca startu (okolice Koniecpola).

Przedsięwzięcie było inicjatywą Akademickiego Klubu Krótkofalowców - SP9PDF oraz Gliwickiego Oddziału Terenowego Polskiego Związku Krótkofalowców. Cele jakie założyła sobie grupa w trakcie realizacji projektu, to:

1. Wykonanie fotografii i nagranie filmu przedstawiającego kosmiczną czerń nieba na wysokości ponad 30 km nad Ziemią, gdzie 97% atmosfery jest już pod nami. Na fotografiach zobaczymy również krzywiznę naszej planety. Może uda nam się udowodnić niedowiarkom, że Ziemia jest okrągła.

2. Dokonanie analizy porównawczej teoretycznej trasy balonu, wyliczonej za pomocą komputerowego oprogramowania prognozującego, z trasą rzeczywistą, która będzie na bieżąco przekazywana na ziemię za pomocą systemu APRS (Automatic Position Reporting System).

3. Przeprowadzenie badań dotyczących propagacji fal radiowych, głównie fal UKF.

4. Analiza wpływu temperatury (która na granicy troposfery wynosi około – 60ºC) i wysokości na zachowanie się aparatury badawczej i radiowej.

To niecodzienne wydarzenie, to dowód na to, że mając pasje, cel i odrobinę determinacji, przy niewielkich nakładach finansowych można dotrzeć w miejsca dla większości nie osiągalne.

Film ze startu i lotu balonu można obejrzeć na stronie YouTube
Wiecej informacji na temat działalności grupy można znaleźć tutaj.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Czytaj więcej

Nasze strony