Trzeci odcinek o największych samolotach świata na kanale National Geographic

Martin JRM-3 Mars pobiera wodę w locie do gaszenia pożaru (fot. National Geographic)

Każdy start i lot samolotu jest wyjątkowym wydarzeniem i sprawia, że zastanawiamy się, co sprawia, że to wszystko jest możliwe? Odpowiedź jest prosta – odpowiadają za to ludzie.

"Największe samoloty świata" to nowa seria o lotnictwie, która wnikliwie bada podniebne maszyny. Podążamy w niej śladami osób, które je budują, sprawdzają wewnętrzną moc, utrzymują w sprawności, pilotują i nimi latają. Fani lotnictwa mieli już okazję przyjrzeć się m.in. konstrukcji Antonowa An-124, największego seryjnie produkowanego samolotu transportowego na świecie oraz zajrzeć do wnętrza Airbusa A380 – króla przestworzy, uznanego za największy samolot pasażerski na naszym globie.

W trzecim odcinku przyjrzymy się bliżej latającej łodzi Martin Mars, nad której projektem prace trwały do listopada 1941 roku. Pierwszy prototyp oznaczony jako Martin XPB2M-1 Mars został oblatany 3 lipca 1942 roku.

Bombowiec wodny Martin Mars to największy na świecie wodnosamolot. Pierwotnie jeden z pięciu latających samolotów transportowych został zbudowany w 1945 roku dla marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych. W 1958 roku został przerobiony na bombowiec wodny i od tego czasu odbył ponad 8 tysięcy misji przeciwpożarowych.

Czteroosobowa załoga powietrzna leci samolotem do najbliższego źródła wody i zabiera pełny ładunek o pojemności 27 200 litrów w zaledwie 35 sekund. Dziś Mars jest własnością Coulson Flying Tankers z siedzibą w Kolumbii Brytyjskiej i jest używany w Ameryce Północnej do zwalczania szalejących pożarów.

Wraz ze śmigłowcem Sikorsky S76 Firewatch, bombowiec wodny Mars jest częścią najskuteczniejszego systemu gaśniczego, który mogą wezwać służby leśne, gdy obsługa naziemna nie jest w stanie ugasić płomieni. Używając kamer HD i podczerwieni, wraz z najnowocześniejszą technologią laserową, S76 prowadzi Marsa do gwarantowanego strzału w dziesiątkę z każdą kroplą.

Wiosna 2011 i północne stany Meksyku stoją w obliczu najgorszego sezonu pożarowego od ponad wieku. Niezliczone pożary grożą zniszczeniem rozległych obszarów dzikiej przyrody, ranczo bydła i odległych górskich wiosek. Odpowiadając na wezwanie o pomoc, Mars i jego załoga zapisują się na 20-dniową misję, aby dokonać nieustannego ataku z powietrza na płomienie, ale awarie mechaniczne, ciężka pogoda i wyczerpanie grożą zakończeniem misji na każdym kroku. Aby udowodnić, że Mars nadal jest najlepszy w branży, zespół Marsa stawia wszystko na jedną kartę, aby okiełznać pożar, który wydaje się nie do zatrzymania.

Zapraszamy do obejrzenia trzeciego odcinka nowej serii „Największe samoloty świata” 1 lipca o godz. 22:00 na kanale National Geographic.

Fani lotnictwa, którzy nie zdąża obejrzeć nowego odcinka w czwartek, będą mogli zobaczyć powtórkę w sobotę (3 lipca) o godz. 15:00 oraz w niedzielę (4 lipca) o godz. 9:00.

Źródło: National Geographic Channel
comments powered by Disqus