Przejdź do treści
Perseverance NASA kieruje się w stronę powierzchni Marsa (fot. NASA/JPL-Caltech)
Źródło artykułu

Perseverance NASA gotowy do precyzyjnego lądowania na Marsie

Dziś, po siedmiu miesiącach kosmicznej podróży, na Marsie wyląduje około godziny 15:55. EST (12:55 Pacific Standard Time, 20.55 UTC) najnowszy łazik NASA Perseverance, który w swoją podróż wyruszył 30 lipca 2020 r. z Przylądka Canaveral na Florydzie.

Główne cele misji łazika to eksploracja geologicznego zróżnicowania w miejscu lądowania, poszukiwanie oznak potencjalnego dawnego życia marsjańskiego, zbieranie próbek skał, które mogłyby zostać przewiezione na Ziemię przez przyszłą misję NASA. Perseverance ma działać przynajmniej jeden rok marsjański (około 687 dni ziemskich).

Łazik wyląduje w kraterze Jezero, który ma średnicę ok. 50 km. W miejscu tym w przeszłości znajdowało się jezioro, co może pomóc w odpowiedzi na pytanie, czy na Marsie było kiedyś życie.

„Perseverance jest jak dotąd najbardziej ambitną misją łazika marsjańskiego NASA, skupioną naukowo na ustaleniu, czy kiedykolwiek istniało życie na Marsie w przeszłości” – powiedział Thomas Zurbuchen, zastępca administratora w Dyrekcji Misji Naukowych w siedzibie NASA w Waszyngtonie. „Aby odpowiedzieć na to pytanie, zespół odpowiedzialny za lądowanie będzie miał pełne ręce roboty, aby dotrzeć do Krateru Jezero – najtrudniejszego marsjańskiego terenu, jaki kiedykolwiek był celem lądowania”.

Jezero to dorzecze, w którym naukowcy uważają, że starożytna rzeka wpłynęła do jeziora i odłożyła osady w kształcie wachlarza znanego jako delta. Naukowcy uważają, że tutejsze środowisko prawdopodobnie zachowało ślady życia, które zdobyły przyczółek miliardy lat temu – ale Jezero ma również strome klify, wydmy i pola głazów. Lądowanie na Marsie jest trudne – tylko około 50% wszystkich poprzednich prób lądowania na Marsie zakończyło się powodzeniem – a te cechy geologiczne sprawiają, że jest to jeszcze trudniejsze. Zespół Perseverance wykorzystuje wnioski z poprzednich przyziemień i wykorzystuje nowe technologie, które umożliwiają statkowi kosmicznemu dokładniejsze namierzanie miejsca lądowania i autonomiczne unikanie zagrożeń.

Na poniższej grafice możecie zobaczyć etapy lądowania.


(fot. NASA/JPL-Caltech)

Po wejściu w atmosferę Marsa rozpocznie się proces lądowania. Zostanie tu użyty wielki spadochron, który wyhamuje opadający pojazd. Na koniec zostanie odczepiony latający dźwig, który opuści Perseverance Rover na powierzchnię. Cały proces potrwa 7 minut i NASA będzie oczekiwała sygnału o powodzeniu misji.

Lądowania Perseverance  najbardziej ryzykownej części misji łazika, którą niektórzy inżynierowie nazywają "siedmioma minutami terroru”  będzie można śledzić na żywo w telewizji NASA – LINK. Komentarz zaczyna się o 14:15. EST (11:15 czasu pacyficznego, 19.15 UTC) 18 lutego.

Transmisję wideo na żywo z kluczowymi czynnościami związanymi z lądowaniem oraz komentarz z Centrum Kontroli Misji w Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA można też zobaczyć na kanale YouTube NASA LINK.

Więcej o poszczególnych etapach lądowania Perseverance można przeczytać na stronie www.nasa.gov

Na powierzchni jednym z pierwszych działań Perseverance będzie zrobienie zdjęć nowego domu i przesłanie ich z powrotem na Ziemię. W następnych dniach inżynierowie sprawdzą również stan łazika i rozstawią maszt teledetekcyjny (zwany inaczej „głową”), aby mógł wykonać więcej zdjęć. Zespół Perseverance zajmie następnie ponad miesiąc, aby dokładnie sprawdzić łazik i załadować nowe oprogramowanie lotnicze, aby przygotować się do poszukiwań starożytnego życia na Marsie.

W tym samym czasie zespół Ingenuity Mars Helicopter będzie upewniał się, że ich mały, ale potężny robot jest przygotowany do pierwszej próby kontrolowanego, aerodynamicznego lotu z napędem na innej planecie.


Ingenuity Mars Helicopter (fot. NASA/JPL-Caltech)

Przypomnijmy, że śmigłowiec Ingenuity waży około 4 funtów (1,8 kilograma) na Ziemi i ma kadłub wielkości pudełka na chusteczki. Śmigłowiec nie jest wyposażony w instrumenty naukowe i nie jest częścią naukowej misji Perseverance. Celem Ingenuity jest cel inżynieryjny: zademonstrowanie lotu wiropłatów w niezwykle cienkiej atmosferze Marsa, która ma zaledwie około 1% gęstości atmosfery na Ziemi. Ingenuity podejmie do pięciu próbnych lotów w ramach 30-dniowego okna demonstracyjnego.

(film: NASA/JPL-Caltech)

Przeczytaj również:
6 rzeczy, które należy wiedzieć o helikopterze NASA w drodze na Marsa

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony