Przejdź do treści
Źródło artykułu

LPR: statystyki lotów ratujących życie w ostatnim tygodniu wakacji

Ostatni tydzień wakacji to był dosyć pracowity czas dla załóg Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Tylko w minionym tygodniu 22 śmigłowce LPR wykonały 232 loty do wypadków, zachorowań oraz transportów międzyszpitalnych – o 32 loty mniej w porównaniu do poprzedniego tygodnia. Z tego najwięcej należało w minionym tygodniu do załogi "Ratownika6" z Krakowa, która startowała na pomoc 19 razy.

Drugi wynik pod względem ilości lotów odnotowała załoga "Ratownika7" z Lublina, która wykonała 17 lotów. Trzecia pod względem liczby udzielonych pomocy jest załoga z Gliwic, która wykonały 15 lotów.

Do zadań jak zawsze włączana jest załoga dwóch samolotów Piaggio P180 Avanti. W ubiegłym tygodniu załogi tych samolotów wykonały sześć wylotów (transport międzyszpitalny) – o dwa miej w porównaniu do poprzedniego tygodnia. Załogi Samolotowego Zespołu Transportowego pozostają w całodobowej gotowości.

W sumie, w minionym tygodniu, wszystkie statki powietrzne LPR wykonały 238 lotów. Powyższa statystyka nie obejmuje lotów odwołanych, niewykonanych, szkoleniowych i technicznych.

Piloci i członkowie załóg Lotniczego Pogotowia Ratunkowego nieustannie niosą pomoc poszkodowanym.

A tymczasem 25 sierpnia br., podczas lotów szkoleniowych, załoga LPR została oślepiona laserem. Niestety pomimo wielu apeli nadal dochodzi do tak bezmyślnych incydentów.

Tak skrajnie niebezpieczne i nieodpowiedzialne działanie może doprowadzić do ogromnej tragedii! Może być to utrata kontroli nad statkiem powietrznym przez pilota czy doprowadzenie do trałych uszkodzeń narządu wzroku.

Jak poinformowali przedstawiciele Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, sprawa została już przekazana do odpowiednich służb.

Przypominamy, że za oślepienie załogi i sprowadzenie zagrożenia w ruchu powietrznym grozi grzywna i kara więzienia od roku do 10 lat, a w szczególnych przypadkach - nawet do 12 lat pozbawienia wolności.

Dla przypomnienia ponownie udostępniamy film z kampanii informacyjnej o laserach Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Może dzięki temu uda się kogoś uświadomić lub odwlec od zamiaru czynienia krzywdy i narażania życia niewinnych ludzi. W tym konkretnym przypadku ludzi niosących pomoc innym.

Przeczytaj również:
Próba oślepienia laserem sanockiej załogi LPR – o krok od tragedii

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony