Lot symulatorem A320 lub B737 dla każdego

Symulator lotu A320/ B737

Wiele osób marzy o karierze pilota, z którą wiąże się m.in. możliwość podróżowania po świecie, duże uposażenie oraz niewątpliwy prestiż społeczny. Jednak nie wszyscy mogą pracować w tym zawodzie, na co zasadniczy wpływ mają predyspozycje do latania, uwarunkowania zdrowotne, a także (co chyba kluczowe) olbrzymie koszty, jakie musi ponieść kandydat na pilota zawodowego zanim zasiądzie w kokpicie pasażerskiego liniowca.

Pojawiła się jednak możliwość, dzięki której każdy może przynajmniej częściowo wcielić się w rolę pilota zawodowego i poczuć na własnej skórze, jak to jest zasiąść za sterami A320 lub B737, czyli najpopularniejszych na świecie samolotów pasażerskich. Oczywiście jest to możliwe jedynie na symulatorze lotu, jednakże jak najbardziej profesjonalnym i w każdym szczególe oddającym zachowania maszyny podczas prawdziwych lotów.

Firma ProFlight GmbH, która zajmuje się szkoleniami dla pilotów, wprowadziła otwartą ofertę lotów symulatorami szkoleniowymi A320 lub B737 Lufthansy, a dla osób doświadczonych loty także innymi maszynami, w tym A380. Oferta skierowana jest również do klientów indywidualnych z Polski, dla których zapewniony jest polskojęzyczny personel.

Jak się zatem pilotuje samolot pasażerski? Czy łatwo reaguje on na stery? Czy uda się poprawnie wykonać start i lądowanie jedynie po wcześniejszym przygotowaniu wykonanym na domowym symulatorze komputerowym? Czy łatwo utrzymać pasażerską maszynę w powietrzu posiadając uprawnienia PPL(A) i doświadczenie w lotach na Cessnie 152? Warto się o tym osobiście przekonać, bo może to być niezapomniana lekcja lotniczych doznań. 

Poniżej szczegóły wizyty w ośrodku:

Program podstawowy - dla początkujących symulator Boeing 737 lub Airbus A320.

Lot w programie podstawowym trwa jedną godzinę i w tym czasie osoba wykonują lot wciela się w rolę pierwszego pilota, drugiego pilota oraz obserwatora. Program przewiduje wcześniejsze przeszkolenie oraz zapoznanie z podstawowymi zagadnieniami związanymi z lataniem. Całość odbywa się według poniższego harmonogramu:

00:00 Przyjazd do centrum szkoleniowego - przywitanie.

00:10 Briefing – zapoznanie z podstawami aerodynamiki oraz awioniki.

00:30 Zapoznanie z konkretnym typem samolotu, na którym będą wykonywane loty, jego instrumentami pokładowymi, procedurami związanymi ze startem i lądowaniem. Szkolenie prowadzone jest przez profesjonalnego pilota - instruktora.

01:20 Wejście do kokpitu symulatora - oswojenie się z oprzyrządowaniem, dopasowanie fotela.

01:30 Rozpoczęcie sesji - okna kokpitu wyświetlają żywy i realistyczny obraz infrastruktury lotniska, okolicznych budynków i przyrody. Kołowanie do pasa startowego, zwiększanie ciągu i oderwanie się od ziemi. W tym czasie drugi pilot chowa podwozie. Po osiągnięciu wysokości przelotowej ustalenie kursu. Podczas całego lotu w pełni ruchome hydrauliczne podpory zapewniają wrażenia prawdziwego lotu, a każdy członek załogi wykonuje odpowiednie dla jego funkcji zadania, aby ostatecznie jak najbezpieczniej wylądować na wybranym lotnisku.

02:35 Po lądowaniu omówienie przebiegu lotu z instruktorem.

02:50 Wręczenie pamiątkowego certyfikatu ze zdjęciem za sterami.

Każdy symulator posiada bazę danych, która zapewnia wybór spośród ponad 6000 lotnisk z całego świata. Symulatory firmy wykorzystywane do zdobywania uprawnień na typ (type rating), corocznych szkoleń, rutynowych testów czy doskonalenia lądowań itp. Urządzenie jest zlokalizowane w Lufthansa Flight Training Center na terenach lotniska Berlin-Brandenburg. Cena za godzinę lotu na A320 lub B737 dla polskiego klienta została skalkulowana na poziomie 999 zł.Więcej informacji na stronie www.pro-flight.pl

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus