Przejdź do treści
Źródło artykułu

Latanie bez Granic - Niepełnosprawni szybują w powietrzu!

Niepełnosprawność postrzegana jest często wyłącznie jako problem medyczny, co znacznie utrudnia zrozumienie rzeczywistych potrzeb osób niepełnosprawnych. Standardowy model „wyrównywania szans” oparty na działalności państwa często zawodzi, przez co integracja i rozwój osób niepełnosprawnych możliwe są tylko dzięki ścisłej współpracy z wyspecjalizowanymi agencjami i organizacjami pozarządowymi reprezentowanymi głównie przez fundacje i stowarzyszenia osób niepełnosprawnych.

Dzięki takiej współpracy, sile charakteru i odwadze Adam Czeladzki, będąc od 2009 roku osobą niepełnosprawną nie tylko sam pilotuje szybowiec, ale chce dać taką możliwość także innym w podobnej sytuacji. Postać pana Adama może budzić jedynie podziw i zachwyt, a jego dokonania zazdrość i wielki szacunek.

 

Adam Czeladzki w szybowcu, fot. Adam Czeladzki

Pod koniec 2011r. Pan Adam dokonał wyczynu na skalę światową. W mekce szybowników - Gariep Dam w RPA wykorzystując wyłącznie siły natury - przeleciał 1068 km. Dokonał tego jako osoba niepełnosprawna na szybowcu o dwie klasy gorszym od konkurencji. Nawet dla zdrowych pilotów jest to pułap często nieosiągalny.

Cały czas walczy o powrót do zdrowia, ale jak twierdzi: „Sensem mego życia jest latanie. Ono wyznacza pozostałe cele i daje mi siłę do działań”. Dlatego nie zrezygnował ze swojej pasji i już rok po wypadku znów latał na specjalnie dostosowanym jednoosobowym szybowcu. Jest przekonany, że jego rehabilitacja przynosi efekty właśnie dzięki lataniu, które daje mu poczucie równości ze zdrowymi pilotami.
 

Adam Czeladzki przed lotem

Pan Adam jest także członkiem grupy pasjonatów szybownictwa, którzy na stronie internetowej www.4gliders.pl relacjonują swoje lotnicze wyprawy do Gariep Dam, położonego w samym sercu Afryki Południowej. Miejsca, które szybownikom kojarzy się wyłącznie z długimi przelotami.

Pan Adam jest jedynym latającym na zawodach pilotem niepełnosprawnym. Dlatego postanowił "rozkręcić" w Polsce latanie dla osób niepełnosprawnych i zacząć szkolić niepełnosprawnych pilotów. W ten sposób będą oni mieli szansę zdobycia zawodu oraz pracy, a także będą mieli dostęp do rehabilitacji poprzez sport! W urzeczywistnieniu marzeń panu Adamowi pomaga fundacja Avalon, która wspiera go w zbiórce potrzebnych do tego środków.

 
Adam Czeladzki w szybowcu, fot. 4gliders.pl

Są już pierwsi chętni do wzięcia udziału w tej inicjatywie. Udało się także pozyskać przystosowany do potrzeb niepełnosprawnych ośrodek szkoleniowy w Lesznie oraz instruktorów.

Do rozwinięcia skrzydeł brakuje jedynie szybowca, na którym można szkolić osoby niepełnosprawne. Koszt dostosowania dwuosobowego szybowca Duo Discus do ręcznego sterowania (niezbędnego dla osób niepełnosprawnych) wynosi 11.100 EUR. Szybowiec został już zamówiony i będzie gotowy na 15 czerwca 2013.

Dlatego zwracamy się do Państwa z prośbą o wsparcie pierwszego projektu szkolenia lotniczego osób niepełnosprawnych.

POMÓŻ DODAĆ NIEPEŁNOSPRAWNYM SKRZYDEŁ!

Przekazując darowiznę Fundacji AVALON z dopiskiem CZELADZKI, 358 pomagacie Państwo w zebraniu środków na dostosowanie szybowca dla niepełnosprawnych!

Tutaj można pobrać ulotkę z informacjami, jak przekazać darowiznę.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony