Przejdź do treści
Źródło artykułu

Jastarnia: morze, plaża i lądowisko w nowej odsłonie

Tego miejsca nikomu nie trzeba przedstawiać. Nie jest nowością samo w sobie, przyciąga rok rocznie wielu turystów i wczasowiczów, a do tego można przylecieć tam własnym statkiem powietrznym. Oczywiście mowa o Jastarni na Półwyspie Helskim. W gminie znajduje się - również nie od dziś – lądowisko, które od niedawna zyskało nowego właściciela i zmienia się nie do poznania. Z lotniska poza pilotami korzystają także miłośnicy sportów ekstremalnych - skoki spadochronowe, kitesurfing, windsurfing, wakeboarding oraz wakeskating.

Lądowisko Jastarnia położone jest na wysokości 1 m n.p.m. (AMSL) na Mierzei Helskiej, jego otoczenie stanową wody Zatoki Puckiej i Morza Bałtyckiego. Teren samego półwyspu porośnięty jest lasem.

Przeznaczone jest do celów szkolenia lotniczego, prowadzenia rekreacyjnej działalności lotniczej, lotów widokowych, skoków spadochronowych oraz organizacji imprez o charakterze lotniczym (w tym pokazów lotniczych), lądowisko jest zarejestrowane i ewidencjonowane w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego.


fot. Bogusław S. Kafarski

Co takiego zmienia się wraz z przejęciem tego miejsca przez spółkę „Lotnisko Jastarnia” oraz które z tych zmian są najistotniejsze?

Przede wszystkim od połowy czerwca w Jastarni można zatankować paliwo lotnicze AVGAS 100LL. Aktualne ceny dostępne są na stronie dostawcy, którym jest firma PETROLOT

Drugą istotną zmianą jest wydłużenie pasa. Aktualnie ma on 700 metrów, a w bliskiej przyszłości zostanie przedłużony o kolejne 50 m. Drzewa które znacząco utrudniały podejście na kierunku 30 są teraz o połowę krótsze, co również znacząco wpływa na poprawę bezpieczeństwa i daje większy komfort mniej doświadczonym pilotom.

Mimo wielu ulepszeń których dokonał nowy zarządzający - firma Lotnisko Jastarnia Sp. z o.o. nie można zapominać, że to nadmorskie lądowisko nie należy do łatwych. Pogoda bywa tutaj nieprzewidywalna, a po ulewnych deszczach teren często robi się grząski.

W celu uzyskania aktualnych informacji o stanie pasa i pogodzie w rejonie zaleca się kontakt z dyżurnym operacyjnym pod numerem telefonu +48508714279.

Kolejną nowością jest dwupoziomowy terminal z tarasem widokowym, kawiarnią, i briefingiem dla pilotów oraz bezpłatnym WIFI. W bliskiej przyszłości planowane jest też otworzenie bazy noclegowej.

Cennik
Opłata za lądowanie:
do 2 ton: 60zł brutto
powyżej 2 ton: 120zł brutto

Postój:
Pierwsza doba 60zł, każda następna 80zł

Twórcy projektu „Lotnisko Jastarnia” za cel postawili sobie stworzenie miejsca łączącego lotnictwo ze sportami ekstremalnymi w otoczeniu pięknej przyrody oraz bogatej infrastruktury. Dzięki zaangażowaniu firm FLYJET i PLANO oraz przy wsparciu władz GMINY JASTARNIA cel ten staje się coraz bardziej realny, a Lądowisko Jastarnia rozwija się z każdym dniem.

 
fot. Bogusław S. Kafarski 


Strona internetowa lądowiska: www.lotnisko-jastarnia.pl

Pobierz: Instrukcję operacyjną Lądowiska Jastarnia

Informacje o lądowisku Jastarnia wraz z galerią zdjęć, na portalu lotniska.dlapilota.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony