Przejdź do treści
Źródło artykułu

Burza nas nie zaskoczy

Od niedawna w Goczałkowickiej stacji meteorologicznej działa detektor burzy, który będzie ostrzegał mieszkańców Polski południowej przed nadchodzącymi wyładowaniami atmosferycznymi. Urządzenie to pozwala na bardzo dokładne ustalenie położenia pojedynczej komórki burzowej w promieniu 500 km, natomiast z dużo mniejszą precyzją można obserwować zjawiska burzowe oddalone nawet o 1000 km!

Detektor ma zdolność rozróżniania wyładowań oraz prędkości z jaką się przesuwają w terenie wraz z burzą. Wszystkie dane z detektora będą trafiać na strone www.stacjameteo.pl. Dzięki temu wzrośnie bezpieczeństwo w naszym województwie, przynajmniej taką nadzieję żywią twórcy przedsięwzięcia - Ecoclima z Katowic. Wcześniejsze ostrzeżenie to możliwość szybszego działania - zapobiegania, a nie naprawiania wyrządzonych przez naturę szkód.

Drugi został uruchomiony w Mrągowie dla Polski pólnocnej.

 


Detektor burzowy Mrągowo online


Czym jest detektor i jak działa?
Detektor, to niewielkich rozmiarów urządzeniem, które składa się z bardzo czułej anteny zintegrowanej z odbiornikiem radiowym. Podczas wyładowania atmosferycznego emitowane są fale elektromagnetyczne (błyskawice) i akustyczne. Burze poprzez wyładowania  wytwarzają, o czym mało kto wie, fale radiowe, które są odbierane przez antenę detektora sprzężonego z GPS-em, przez co możliwa jest lokalizacja położenia komórek burzowych - wyjaśnia Adam Skowroński z Eco-climy. Wszystko to przetwarzane jest przez specjalistyczny program, który dane z detektora wizualizuje na mapach wprowadzonych do komputera obsługującego odbiornik urządzenia. 

Dlaczego firma zdecydowała się zamontować takie urządzenie właśnie w Goczałkowicach? Adam Skowroński wyjaśnia - lokalizacja została wybrana z kilku powodów. Posiadamy dobrze wyposażoną stację koło zalewu goczałkowickiego, ponadto Goczałkowice emitują mniej zakłóceń niż np. Katowice, a że firma posiada podobny detektor (o zasięgu 480 km) w Mrągowie, logiczne było umieścić drugi na południu kraju. Dzięki uprzejmości Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów SA, które udostępniło Ecoclimie terenu lokalizacja stacji i detektora jest bardzo korzystna. Zapewnia ona prawidłową analizę warunków meteorologicznych oraz bezpieczeństwo urządzęń.
 


Detektor burzy

Nowoczesny i precyzyjny
Obecnie  o burzach  jesteśmy informowani przez Instytut Meteorologii i Gospodarki  - z reguły zbyt późno. - Nawałnice to zjawiska bardzo lokalne, niewidoczne z perspektywy Krakowa czy Warszawy -. Wyjątkowo gwałtowne zjawiska atmosferyczne, min. trąby powietrzne, które od kilku lat nawiedzają nie tylko nasz region powodują ogromne straty i tragedie wielu ludzi. Zerwane przez wichury dachy, przygniecione konarami drzew samochody, zerwane linie wysokiego napięcia itp. to sytuacje, o których słyszymy każdego lata. Dwa lata temu w Belgii na skutek gwałtownej burzy zginęło 5 osób na festiwalu nieopodal Hasselt w prowincji Limburgia. W zeszłym roku w wyniku burz, które przeszły nad Polską zginęło 8 osób!

Firma zasięgiem swoich detektorów  obejmuje całe terytorium Polski, nasz kraj jest bardzo dokładnie zobrazowany. Na stronie stacjameteo.pl stworzono darmowy serwis meteo dla Śląska w oparciu o 30 stacji zainstalowanych w naszym województwie. Zdecydowana większość stacji znajduje się w Beskidach ponieważ opady w tamtych rejonach mają decydujący wpływ na poziom wód w Śląskim województwie, a na dodatek powodzie najczęściej zaczynają się właśnie tam.
 


Przykładowe mapy generowane przez detektor w czasie burzy

Ecoclima powstała 17 lat temu w Katowicach i jak do tej pory obok goczałkowickiej stacji oferuje dostęp do ponad 140 podobnych jednostek. Stacja meteo w powiecie pszczyńskim usytuowana jest zaraz obok zalewu goczałkowickiego, można tam wejść i zobaczyć z bliska urządzenia, które informować nas będą o zjawiskach atmosferycznych.

Jak do tej pory detektor nie mógł zaprezentować swoich możliwości, jego twórcy wciąż czekają na nadejście pierwszych wiosennych burz aby zaprogramować  detektor i odpowiednio go ustawić. Miejmy nadzieję, że w tym roku dzięki rzeczywistym prognozom pogody wykorzystującym najnowocześniejsze technologie uda się zapobiec niejednej tragedii.

Źródło: ECOCLIMA
Foto, il.: stacjameteo.pl
FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony