Przejdź do treści
Awionetka?
Źródło artykułu

Awionetka – samolot czy samolocik?

Awionetka – słowo, często wykorzystywane przez pozabranżowe media, w celu określenia różnych typów statków powietrznych lotnictwa ogólnego i najczęściej w przypadku wypadku lub katastrofy z ich udziałem. W takich momentach, każdy mały samolot staje się właśnie awionetką. Środowisko lotnicze po nadużyciu tego typu (w jego mniemaniu), zwykle wyraża swoje oburzenie, ale czy słusznie? Termin ten pochodzi od francuskiego „avionnette” i jak informuje encyklopedia PWN, „Jest rzadko używaną nazwą lekkich samolotów sportowych, turystycznych lub dyspozycyjnych, zabierających od 1 do 4 osób i posiadających przeważnie silnik małej mocy”.

Podobną definicję przytacza Wikipedia, według której awionetka to „Potoczne, przez purystów uznane za niefachowe, określenie małego samolotu turystycznego, sportowego lub dyspozycyjnego, stosowane obecnie na ogół przez ludzi nie związanych z lotnictwem, spotykane zwłaszcza w mediach. Nazwa jest spolszczeniem francuskiego słowa avionnette (samolocik, od avion – samolot).”

Obecnie, ze względu na najczęstsze okoliczności stosowania, dla osób, które z lotnictwem mają kontakt jedynie poprzez komercyjne media, awionetka zwykle jest kojarzona z kolejnym wypadkiem i kolejnymi zdjęciami poszarpanego wraku i ciał zakrytych foliami. Dla wielu także symbol dziennikarskiej ignorancji, bowiem jest to ulubione określenie stosowane przez różnej maści żurnalistów.

Słowa tego powszechnie używano przed wojną, kiedy to bardziej oficjalnie i powszechnie charakteryzowało mały samolot oraz wpisywało się w szereg innych podobnych terminów tamtych czasów, takich jak np. automobil czy bicykl. Jako ciekawostkę należy również odnotować, iż w dniach 6-9 października 1927 r., na Polu Mokotowskim w Warszawie odbył się I Krajowy Konkurs Awionetek (w którym zwyciężył Kazimierz Kalina na dolnopłacie JD-2), a w następnych latach kolejne dwie edycje tej imprezy.

Drodzy internauci, prosimy o komentarze, dzięki którym moglibyśmy poznać szerzej opinie środowiska dotyczące tego tematu. Czy naprawdę jest ono „obciachowe” i nieprzystosowane do obecnych realiów? Jaka jest różnica pomiędzy awionetkami a lekkimi samolotami sportowymi?

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony