Przejdź do treści
Cumulusy 2017 (fot. Air Sport Promotion)
Źródło artykułu

Głosujemy na Nominowanych w plebiscycie Cumulusy 2017

Zakończył się pierwszy etap plebiscytu Cumulusy 2017, w którym zgłoszonych zostało łącznie 36 zawodników i załóg. Uwzględniając osiągnięcia sportowe z 2016 roku i przyznając zgodnie z Regulaminem Plebiscytu określone liczby punktów, Kapituła podjęła decyzję o przyznaniu nominacji dla niżej wymienionych osób.

Każdy z Nominowanych ma możliwość stworzenia profilu zawierającego zdjęcia, tekst i video. Aby tego dokonać, prosimy Nominowanych o kontakt z Organizatorem plebiscytu.

Od dziś wszyscy sympatycy sportów lotniczych mogą głosować na swoich ulubieńców wysyłając SMS o treści TC.PC.NR na numer 71068. Koszt wysłania SMS wynosi 1,23 PLN brutto. NR oznacza numer zawodnika, np. TC.PC.99 oznacza głos oddany na zawodnika nr 99.

Głosowanie potrwa do 2 lutego 2018 r. i wyłoni 15 Finalistów, którzy powalczą o zwycięstwo w 3. Plebiscycie na 10 najlepszych polskich sportowców lotniczych Cumulusy 2017.

Lista Finalistów zostanie opublikowana 3 lutego, a głosowanie finałowe odbędzie się od 4 lutego do 15 lutego 2018 r.

Patronat Honorowy nad 3. Plebiscytem na 10 najlepszych polskich sportowców lotniczych Cumulusy 2017 objął Minister Sportu i Turystyki Pan Witold Bańka, "Teraz Polska", a także Polski Komitet Olimpijski.


Lista Nominowanych

1.  Leszek Małmyga
Wszechstronny zawodnik Aeroklubu Ziemi Lubuskiej, członek Kadry Narodowej Polski od 2000 roku. W swoim dorobku sportowym posiada 64 medale zdobyte w Mistrzostwach Świata oraz Mistrzostwach Europy, 65 medali Mistrzostw Polski i 11 medali w klasyfikacji końcowej Pucharu Świata.

2.  Bogna Bielecka, Ewa Wesołowska, Monika Bekhit, Irena Paczek-Krawczak
Drużyna kobiet w spadochroniarstwie klasycznym (celność lądowania i akrobacja indywidualna) reprezentująca Polskę na Mistrzostwach Europy i Świata z sukcesami od 20 już lat.

3. Pupek Adam & Piotr Kozikowski
Członkowie Motoparalotniowej Kadry Narodowej. Załoga ,pilot Adam Pupek oraz nawigator Piotr Kozikowski. W kadrze latają od 2017 roku, dzięki znakomitym wynikom z sezonu 2016, w którym wygrali Puchar Polski oraz zostali wicemistrzami Polski. Osiągnięcia z sezonu 2017: Złoto drużynowe na Mistrzostwach Europy Breclav 2017, brązowy medal Mistrzostw Czech Open 2017, Srebrny medal Puchar Polski 2017, zawody Pucharu Polki (Bartoszyce-Złoty medal, Łomża-Złoty medal, Częstochowa-Brązowy medal), Srebrny medal Narodowo w Mistrzostwach Europy Breclav 2017.

5. Marcin Szamborski
World Around 2017 - pierwszy w historii Polak, który obleciał dookoła świat śmigłowcem.

7. Sebastian Kawa
Sebastian Kawa nr 1 w Rankingu IGC, najlepszy szybownik świata w 2017 roku, wygrał wszystkie zawody w których startował. Jako jedyny latał nad Himalajami. Prekursor lotów nad górami Kaukazu, jako pierwszy wykonał lot szybowcem szkolnym nad Elbrusem. Przeleciał nad Ukrainą startując i lądując w Polsce doleciał do granic Rumunii i był to najdalszy i najwyższy podniebny rejs w historii szybownictwa nad Karpatami Wschodnimi.

8. Alojzy Dernbach, Klaudia Laskowska
Załoga w klasie GL2 - wiatrakowce. Udane połączenie doświadczenia z młodością przyniosło od razu w pierwszym roku wspólnych startów sukcesy, w postaci zdobycia tytułów: Mistrza Polski 2017, Mistrza Europy 2017, Drużynowego Mistrza Europy 2017. Puchar Polski - trzecie miejsce; Zawody Pucharu Polski Leszno - pierwsze miejsce; Zawody Pucharu Polski Powodowo - pierwsze miejsce.

9. Andrzej Sołtyk
Andrzej Sołtyk, najbardziej utytułowany polski zawodnik indoor skydivingu. Ten szesnastoletni chłopak od 2 lat staje na podium wszystkich najbardziej prestiżowych zawodów na świecie. 

10. Tomasz Hornik
Czołowy zawodnik Szybowcowej Kadry Narodowej Juniorów, dla którego powietrze stało się żywiołem, każdą chwilę stara się poświęcać swojej skrzydlatej pasji i oprócz szybowcowych zmagań, podczas zawodów w szczycie sezonu czynnie angażuje się w życie Aeroklubu Nadwiślańskiego oraz na co dzień rozwija swoje lotnicze umiejętności jako student pilotażu w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie.

11. Agata Nykaza
Członkini Akrobacyjnej Kadry Narodowej (Samolotowej od 2010 i Szybowcowej od 2014 roku). Pilot samolotowy i instruktor szybowcowy Aeroklubu Poznańskiego.

12. Janusz Darocha
Polski pilot samolotowy, cywilny i sportowy, uznawany za jednego z najwybitniejszych zawodników w historii sportu samolotowego. W 2011 roku został wyróżniony Dyplomem Paula Tissandiera przez Międzynarodową Federacje Lotniczą (FAI). Osiągnięcia za rok 2017 to srebro w Samolotowych Nawigacyjnych Mistrzostwach Świata w Spitzerberg w Austrii, Rajdowy Puchar Polski 2017. Rajdowy Mistrz Polski 2017, pierwsze miejsce w rankingu Rajdowego Pucharu Polski 2017.

13. Maciej Kulaszewski
Student WSOSP. Po rozpoczęciu treningów w październiku 2016 roku, zaczął startować w zawodach akrobacyjnych w Wielkiej Brytanii. Każde zawody przynosiły co raz lepsze rezultaty, aż do zawodów w Sleap, gdzie stanął na pierwszym miejscu podium i zdobył złoty medal oraz puchar Golding Barret. Sezon swych zmagań zakończył Mistrzostwami Wielkiej Brytanii, które ukończył z pierwszą lokatą i tytułem Mistrza Wielkiej Brytanii w kategorii Sportsman.

16. Michał Wieczorek
Pilot samolotowy związany od początku latania sportowego z Aeroklubem Krakowskim. W sezonie 2017 zdobył brązowy medal indywidualnie i złoty drużynowo na Mistrzostwach Świata w Lataniu Precyzyjnym w austriackim Spitzerbergu. Dodatkowo na tych mistrzostwach zajął 3 miejsce w "Navigation Trophy" i 1 drużynowo w lądowaniach. W 60. Samolotowych Nawigacyjnych Mistrzostwach Polski w Stalowej Woli zdobył srebrny medal i tytuł Vice Mistrza Polski. W 12. Ogólnopolskich Zawodach Samolotowych im. Wacława Wieczorka zajął 2 miejsce. W prestiżowym 55. Locie Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki zajął 2 miejsce. Sezon sportowy zakończył na 2 miejscu rankingu Pucharu Polski.

17. Michał Gierlach
Członek Kadry Narodowej, Mistrz Polski 2017, 16 miejsce w zawodach X-Alps 2017.

18. Krzysztof Skrętowicz
Pilot samolotowy związany z Aeroklubem Częstochowskim, wieloletni członek Samolotowej Reprezentacji Polski. W sezonie 2017 nie miał sobie równych, zdobył wszystko co było do zdobycia na Mistrzostwach Świata w Lataniu Precyzyjnym w austriackim Spitzerbergu! 5x ZŁOTO!!! Złoty medal i tytuł Mistrza Świata w Lataniu Precyzyjnym, złoty medal i tytuł Mistrza Świata w Lądowaniach, złoty medal drużynowy, 1 miejsce w "Navigation Trophy" oraz 1 miejsce w lądowaniach drużynowych. Sezon sportowy zakończył srebrnym medalem i tytułem Rajdowego Vice Mistrza Polski w załodze z Jakubem Klęczarem. 2 miejscu w rankingu Rajdowego Pucharu Polski.

20. Wojciech Bógdał
Najbardziej utytułowany pilot motoparalotniowy w Polsce. Do sukcesów z lat ubiegłych w roku 2017 dołożył kolejne medale: The World Games indywidualnie złoty medal, Mistrzostwa Europy indywidualnie złoty medal, Puchar Polski - zawody Rudniki złoty medal, Mistrzostwa Europy drużynowo w klasie PL1 zloty medal, Mistrzostwa Europy drużynowo w klasyfikacji narodów srebrny medal.

21. Jacek Ciszkowski
Członek motoparalotniowej kadry narodowej od 2013 roku. W roku 2017 zdobył: Mistrzostwa Europy drużynowo w klasie PF1 srebrny medal, Mistrzostwa Europy drużynowo w klasyfikacji narodów srebrny medal, Mistrzostwa Polski indywidualnie brązowy medal, Puchar Polski indywidualnie złoty medal, zawody Pucharu Polski - Bartoszyce złoty medal, Rudniki złoty medal, Piastów srebrny medal, Łomża złoty medal.

22. Wojciech Panas
Członek motoparalotniowej kadry narodowej od 2014 roku. W roku 2017 zdobył: Mistrzostwa Europy drużynowo w klasie PL1 złoty medal, Mistrzostwa Europy drużynowo w klasyfikacji narodów srebrny medal, Mistrzostwa Polski złoty medal, Puchar Polski złoty medal, Zawody Pucharu Polski - Rudniki złoty medal, Piastów złoty medal.

23. Marcin Bernat
Członek motoparalotniowej kadry narodowej od 2013 roku. W roku 2017 zdobył: The World Games - brązowy medal, Mistrzostwa Europy drużynowo w klasie PF1 - srebrny medal, Mistrzostwa Europy drużynowo w klasyfikacji narodów - srebrny medal, zawody Pucharu Świata Czech Open indywidualnie - brązowy medal.

27. Mirosław Kowalski, Mikołaj Janc
Pierwszy w historii przelot balonem na ogrzane powietrze z Polski do Szwecji nad Bałtykiem.

28. No Mercy (Maja Ważniewicz, Kinga Komorowska, Karina Laszuk, Iwona Raczkiewicz, Martyna Kołodziejczyk)
No Mercy to pierwsza w historii drużyna reprezentująca Polskę w spadochronowej akrobacji zespołowej FS4 na arenie międzynarodowej w zawodach pod patronatem FAI. Sukcesy w 2017 roku: brązowy medal na Spadochronowych Mistrzostwach Europy w FS4 w kategorii kobiet w m. Saarlouis (Niemcy) - 14th FAI European Formation Skydiving Championships; szóste miejsce podczasTunelowych Mistrzostwach Świata FS4 w kategorii kobiet w m. Laval (Kanada) - 2nd FAI World Indoor Skydiving Championship; tytuł Mistrza Polski w tunelowej akrobacji zespołowej (Katowice) - IV FLYSPOT POLISH OPEN – 2017; pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej oraz w poszczególnych etapach Ligii Mistrzów w lataniu tunelowym akrobacji zespołowej w kategorii AAA (Warszawa).

29. Łukasz Wójcik
Członek Szybowcowej Kadry Narodowej od 2006 roku, zawodnik Aeroklubu Włocławskiego, Gliding Team Klinika Kolasiński oraz Polskiego Stowarzyszenia Szybowcowego. Zajmuje obecnie 12 miejsce w Światowym Rankingu Pilotów Szybowcowych FAI i jest 4 w jego polskim odpowiedniku. Łukasz Wójcik już od 2005 roku godnie reprezentuje i promuje Województwo Łódzkie i Miasto Kutno na całym świecie. Mimo, że jest stosunkowo młodym pilotem należy do światowej czołówki pilotów szybowcowych.

30. Arkadiusz Iwański - GASPOL Team
II miejsce Puchar Europy Środkowej - Sport Event FAI - Szeged Węgry III miejsce Balonowy Puchar Polski 2017 I miejsce XVII Międzynarodowe Włocławskie Zawody Balonowe (Puchar Polski) I miejsce IV Zimowe Nowotarskie Zawody Balonowe.

31. Adam Koszałka
Adam Koszałka Wszechstronny zawodnik Aeroklubu Krakowskiego, członek Kadry Narodowej Juniorów Polski. Pomimo młodego wieku /14 lat/ czołowy zawodnik dyscypliny: sporty lotnicze - modelarstwo lotnicze i kosmiczne uprawiajacy kategorie: S8D rakietoszybowce zdalnie sterowane, F3K modele szybowców wyrzucane z ręki oraz F3P akrobacyjne modele halowe.

33. Beata Choma
Puchar Polski Paczków - trzecie miejsce, Mistrzostwa Polski Kobiet - drugie miejsce, Mistrzostwa Europy Kobiet - pierwsze miejsce.

35. Mirosław Wrześniewski
Złoto drużynowe oraz zwycięzca pierwszego programu nieznanego Mistrzostw Świata w Akrobacji Szybowcowej. Złoty medal i tytuł Mistrza Polski w Akrobacji Szybowcowej, złoty medal w programie dowolnym znanym, srebrny medal w programie nieznanym, złoty medal w programie dowolnym nieznanym - łącznie 4 medale Mistrzostw Polski. Zawodnik stający drugi raz z rzędu na podium Mistrzostw Świata. Reprezentant Aeroklubu Poznańskiego, członek Narodowej Kadry Akrobacyjnej od 2013 roku, pilot i instruktor szybowcowy, pilot samolotowy, członek Grupy Akrobacyjnej "Żelazny".

36. Wojciech Koszelski
Zawodnik Mieleckiego Towarzystwa Rakietowego, w kadrze narodowej od 2015 roku,przez ten czas w ciągu startów mistrzostw świata/europy zdobył 5 medali indywidualnych w tym mistrzostwo świata s7, oraz 6 medali drużynowych, wyniki w 2017 roku to: 1 miejsce indywidualnie mistrzostw Europy s7 juniorów, 1 miejsce indywidualnie mistrzostw Europy s1a juniorów, 1 miejsce mistrzostw Europy juniorów drużynowo s7 oraz 1 miejsce mistrzostw Europy juniorów drużynowo s1a. Wyniki mistrzostw Polski: 1miejsce mistrzostw Polski s7 juniorów, 1miejsce mistrzostw Polski s5b, 2 miejsce mistrzostw Polski f3k juniorów.


Kategoria specjalna "Cumulus Extreme"

Aby zagłosować w Plebiscycie Cumulusy 2017 na zawodnika lub załogę w kategorii specjalnej "Cumulus Extreme", należy wysłać SMS o treści TC.CU.NR na numer 72068. Koszt wysłania SMS wynosi 2,46 PLN brutto. NR oznacza numer zawodnika, np. TC.CU.99 oznacza głos oddany na zawodnika nr 99.

25. Łukasz Czepiela
Jedyny Polak w cyklu Red Bull Air Race. Przelot pod warszawskimi mostami w ramach Święta Niepodległości.

26. Paweł Kozarzewski & Marcin Krakowiak
Paweł Kozarzewski oraz Marcin Krakowiak z Motoparalotniowej Kadry Narodowej, to pierwsi piloci na świecie, którzy wykonali lot motoparalotniami wewnątrz obiektu. Pionierski lot z pobitymi rekordami odbył się pod zamkniętym dachem PGE Narodowego w Warszawie. W trakcie pionierskiego lotu wewnątrz PGE Narodowego, polscy piloci ustanowili kilka rekordów. Piloci wykonali na PGE Narodowym także najdłuższy lot w obiekcie zamkniętym, jeden z lotów trwał blisko 30 minut.

32. Marcin Szamborski
Word Around - pierwszy w historii Polak, który obleciał śmigłowcem świat dookoła.

34. Artur Kielak oraz por. Jacek Stolarek
Xtreme Sky Force. Pierwszy zespół składający się z wojskowego samolotu bojowego oraz cywilnego samolotu akrobacyjnego na świecie.

Więcej informacji na stronie www.cumulusy.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony