Trzecia Akcja Serce w wykonaniu 43. Bazy Lotnictwa Morskiego

M28B Bryza z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach - wieża w tle (fot. kmdr ppor. Marcin Braszak)

Wczoraj załoga samolotu transportowo-desantowego M28B Bryza z 43. Oksywskiej Bazy Lotnictwa Morskiego wykonała trzecią w tym roku, w BLMW, akcję transportu medycznego, organów przeznaczonych do przeszczepu.

We wtorek (1 września), Dyżurna Służba Operacyjna Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej otrzymała zadanie przygotowania transportu medycznego, w ramach „Akcji Serce”. Zgodnie z przyjętymi procedurami, wytypowano załogę i samolot M28B Bryza z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach.

O godzinie 17:21 samolot, z załogą dowodzoną przez por. pil. Michała Nawojczyka oraz zespołem transplantologów, z organem przeznaczonym do przeszczepu, wystartował z lotniska macierzystego Oksywie. Po godzinie i dziesięciu minutach lotu samolot wylądował na lotnisku Okęcie w Warszawie. Zespół transplantologów, z przeznaczonym do przeszczepu organem udał się natychmiast do Instytutu Kardiologii w Aninie, gdzie już oczekiwał pacjent.

Załoga rozpoczęła powrót na macierzyste lotnisko w Gdyni o godzinie 19:20 i wylądowała, kończąc akcję o godzinie 20:30.

W 2020 roku żołnierze jednostek Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych udzielili wsparcia ratującym ludzkie życie medykom dwadzieścia dwa razy, z czego dziewiętnaście przypada na 3 Skrzydło Lotnictwa Transportowego (dwanaście lotów zrealizowała 8 Baza Lotnictwa Transportowego, siedem lotów wykonała 33 Baza Lotnictwa Transportowego) i trzy loty zrealizowane przez Brygadę Lotnictwa Marynarki Wojennej (43 Baza Lotnictwa Morskiego).

Źródło: Brygada Lotnictwa MW
comments powered by Disqus