Akcja ratownicza na Bałtyku
Śmigłowiec ratowniczy Marynarki Wojennej przeprowadził w sobotę ( 12 grudnia) akcję ratowania życia na morzu. Pomocy potrzebował człowiek, który był na jednostce do turystycznego połowu ryb znajdującej się na północny-wschód od Rozewia. Wystąpiły u niego objawy zawału serca. Chory został podjęty przez załogę śmigłowca i pod opieką lekarza trafił do Szpitala MW w Gdańsku.
O godzinie 09:50 Morskie Ratownicze Centrum Koordynacyjne zaalarmowało służby operacyjne Marynarki Wojennej, że pomocy wzywa jednostka przeznaczona do turystycznego połowu ryb. Jednostka znajdowała się 12 mil morskich na północny wschód od Rozewia.
Służby operacyjne MW skierowały w ten rejon załogę dyżurną śmigłowca ratowniczego W3-RM „Anakonda”. Śmigłowiec wystartował o godzinie 10:10 z lotniska MW w Gdyni Babich Dołach. Po około 20 minutach lotu osiągnął rejon akcji i przystąpił do operacji podjęcia chorego (ok. 60-letniego mężczyzny). Na pokład jednostki zszedł ratownik „Anakondy”. O godzinie 10:40 chory mężczyzna został podjęty przez załogę śmigłowca. Pod opieką lekarza pokładowego został przetransportowany do szpitala. O godz. 11:03 „Anakonda” wylądowała na lądowisku przy Szpitalu MW w Gdańsku. Chorego mężczyznę, przytomnego i w stanie stabilnym, przekazano obsadzie Oddziału Ratunkowego.
Skład załogi „Anakondy”, która przeprowadziła akcję:
- chor. sztab. mar. pil. Waldemar DOMAŃSKI (dowódca załogi)
- st. chor. sztab. mar. pil. Edmund KUTNIK (II pilot)
- kpt. mar. Wojciech GAWAN (inżynier pokładowy)
- por. mar. Tomasz SIKORA (lekarz)
- bosman sztab. Dariusz SZYMAŃSKI (ratownik)
Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jako jedyna formacja lotnicza w kraju utrzymuje w ciągłej gotowości załogi śmigłowców wyszkolone w prowadzeniu działań ratowniczych nad obszarami morskimi. Całodobowe dyżury pełnione są naprzemiennie na lotniskach w Gdyni Babich Dołach i Darłowie. Lotnicy Marynarki Wojennej wchodzą w skład systemu ratownictwa morskiego i lotniczego. Od początku lat 90-tych załogi śmigłowców Marynarki Wojennej (W-3RM i Mi-14PS) uczestniczyły w prawie pięciuset akcjach ratując życie i zdrowie ponad 230 osób.
Komentarze