W styczniu rozpocznie się operacja wydobywania Spitfire’ów w Birmie

Spitfire Mark 8

Na 12 stycznia 2013 r. zaplanowano długo oczekiwane rozpoczęcie operacji wykopywania fabrycznie nowych myśliwców typu Spitfire, które pod koniec II Wojny Światowej zostały ukryte przez wojska brytyjskie na terenie Birmy.

Według dziennika The Irrawaddy, archeolodzy spędzą najpierw około tygodnia badając okolicę i dopiero wtedy rozpoczną właściwe prace. 36 oryginalnie zapakowanych w skrzynie myśliwców Spitfire, zostało dostarczone pod koniec II Wojny Światowej do stacjonujących na tym terenie wojsk brytyjskich, a następnie zabezpieczone i zakopane. David Cundall, który zlokalizował miejsce ukrycia skrzyń, potwierdził, że sprawdził zawartość jednej z nich wprowadzając tam kamerę przez specjalny odwiert. "Zajrzeliśmy do jednej skrzyni i zobaczyliśmy elementy, które przypominały konstrukcję myśliwca Spitfire", powiedział.

Brytyjscy żołnierze ukryli samoloty w momencie gdy w 1945 r. opuszczali Birmę. Cundall wyjaśniał, że armia nie chciała zabrać ich z powrotem, ale także nie zamierzała ich używać. Skrzynie zostały odpowiednio zabezpieczone i złożone w ziemi na dużej głębokości w pobliżu pasa startowego na lotnisku Mingaladon w Rangoon. Cundallma posiada również zgodę na wykopaliska z dwóch innych miejscach w Birmie. W jednym z nich, odkrywca spodziewa się znaleźć ok. sześciu Spitfire’ów Mark 8, rzadkiej odmiany tego samolotu, której obecnie tylko jeden egzemplarz jest utrzymany w stanie latającym.

Czytaj również:
Nienaruszone myśliwce z czasów II Wojny Światowej znalezione w Azji

Źródło: AVweb
comments powered by Disqus