Z serii "Spotkania przy samolocie": Republic F-105 Thunderchief

Republic F-105D Thunderchief (fot. USAF (U.S. Air Force Museum website)/Domena publiczna/Wikimedia Commons)

W dniu 16 lipca 2017 r. (niedziela), o godzinie 12.00 Muzeum Lotnictwa Polskiego zaprasza na kolejne spotkanie prowadzone przez Jana Hoffmanna.

Zaproszenie na opowieść o historii lotnictwa kierowane jest zarówno do młodzieży, jak i dorosłych.

Prowadzone będą rozmowy o amerykańskim samolocie myśliwsko-bombowym, opracowanym i rozwijanym na przełomie lat 50-tych i 60-tych XX wieku. Uczestnicy spotkania poznają jego historię i konstrukcję.

Republic F-105 Thunderchief to amerykański naddźwiękowy samolot myśliwsko-bombowy, skonstruowany w latach 50-tych. 22 października 1955 r. odbył się oblot samolotu. Jego zadaniem miała być penetracja przestrzeni powietrznej przeciwnika i przenoszenie taktycznej broni jądrowej. Jako pierwsza powstała jednomiejscowa wersja bojowa F-105B, a następnie udoskonalona jednomiejscowa F-105D i dwumiejscowa szkolno-bojowa F-105F.

F-105D był głównym typem samolotu uderzeniowego lotnictwa amerykańskiego podczas wojny w Wietnamie i przez większą część jej trwania na F-105 stacjonujących w bazach Korat i Takhli w Tajlandii spoczywał główny ciężar ataków na cele naziemne w Wietnamie Północnym, kosztem wysokich strat. Zmodyfikowane dwumiejscowe F-105F i jego udoskonalony wariant F-105G służyły do zwalczania obrony przeciwlotniczej (tzw. Dzikie Łasice, ang. Wild Weasels).


Republic F-105D Thunderchief (fot. muzeumlotnictwa.pl)

Republic F-105D Thunderchief jest też eksponatem w Muzeum Lotnictwa w Krakowie. Prezentowany egzemplarz o numerze seryjnym 59-1822, jest jednym z najsłynniejszych F-105D biorących udział w wojnie w Wietnamie. W 1970 r. należał do 355 Tactical Fighter Wing, stacjonującego w Takhli. Jego pilotem był Amerykanin polskiego pochodzenia, major Donald Kutyna, który nadał mu nazwę indywidualną The Polish Glider, czyli Polski Szybowiec. Jest stałym depozytem, przekazanym przez muzeum USAF.

Muzeum Lotnictwa Polskiego bardzo prosi o zgłoszenie w kasie chęci uczestnictwa w spotkaniu, gdyż wszyscy słuchacze będą mogli wykupić specjalne bilety wstępu.

Źródło: Muzeum Lotnictwa Polskiego
comments powered by Disqus