Piloci Solar Impulse zaprezentowali trasę przelotu dookoła świata

Solar Impulse 2

20 stycznia, podczas specjalnej konferencji zorganizowanej w Abu Zabi, szwajcarscy piloci Bertrand Piccard oraz André Borschberg, zaprezentowali trasę, którą zamierzają pokonać w ramach lotu dookoła świata zasilanym jedynie energią słoneczną samolotem Solar Impulse 2 (SI2). Po starcie z Abu Zabi pod koniec lutego lub na początku marca br., wykonają przelot do Muscatu w Omanie, a następnie do Ahmedabadu i Varanasi w Indiach, Mandalayu w Birmie (obecnie Myanmar) oraz Chongqing i Nanjing w Chinach.

Dalej statek powietrzny przekroczy Ocean Spokojny zatrzymując się na Hawajach i potem wykona trzy międzylądowania w USA – w Phoenix w Arizonie, nieokreślonym jeszcze lotnisku na środkowym zachodzie Stanów Zjednoczonych i w Nowym Jorku. Po przekroczeniu Atlantyku, samolot wyląduje w południowej części kontynentu europejskiego i Afryce Północnej, a następnie pod koniec lipca lub na początku sierpnia wróci do Abu Dhabi.


Pierwszy lot dookoła świata przy wykorzystaniu jedynie energii słonecznej będzie wymagał spędzenia ok. 25 dni w powietrzu, bowiem Solar Impulse będzie się poruszał z prędkościami od 30 do 50 węzłów. "Podejmując próbę wykonania pierwszego lotu dookoła świata samolotem zasilanym jedynie energią słoneczną, chcemy pokazać, że czyste technologie i odnawialne źródła energii mogą pomóc osiągnąć niemożliwe", powiedział Piccard. "Chcemy, żeby młodzież, liderzy organizacji i decydenci zrozumieli, że to, co może osiągnąć Solar Impulse w powietrzu, każdy może osiągnąć tutaj, na ziemi, w ich codziennym życiu. Energia odnawialna może stać się integralną częścią naszego życia, a razem możemy pomóc w oszczędzaniu zasobów naturalnych naszej planety”, dodał. Projekt Solar Impulse jest rozwijany od 12 lat.


Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.solarimpulse.com

Źródło: AVweb
comments powered by Disqus