Airbus testuje ekologiczny śmigłowiec

Bluecopter

Koncern Airbus Helicopters zaprezentował śmigłowiec Bluecopter - platformę demonstracyjną nowych technologii. Pokaz odbył się w fabryce Donauwoth w Niemczech.

Śmigłowiec został stworzony jako platforma testowa dla nowych technologii i materiałów, które mają na celu zmniejszenie zużycia paliwa i redukcję hałasu. Maszyna spędziła podczas testów w powietrzu już 28 godzin.

„Dzięki Bluecopterowi udało nam się osiągnąć zamierzony cel jakim była redukcja spalania o 40 proc. Znacząco też spadła też emisja CO2, a generowany hałas został zmniejszony o 10 decybeli. Jednocześnie udało nam się poprawić maksymalny udźwig i komfort pasażerów“ – powiedział manager projektu, Marius Bebesel.

Bluecopter jest wyposażony w śmigło sterujące Fenestron o poprawionych osiągach i zmniejszonej emisji hałasu. Udało się to osiągnąć dzięki dźwiękochłonnej obudowie i aktywnemu układowi sterowania.


W celu zmniejszenia zużycia paliwa podczas przelotu Bluecopter dysponuje „trybem ekologicznym“, w którym następuje wyłączenie jednego silnika. Drugi pracujący motor działa wówczas bardziej efektywnie, co znacząco poprawia ekonomikę lotu. „Tryb eko“ działa w oparciu o automatyczny system, który wspiera załogę i dba o bezpieczeństwo lotu.

Airbus Group jest liderem w dziedzinie aeronautyki, przestrzeni kosmicznej i usług pokrewnych. W 2014 roku Grupa - w skład której wchodzą firmy Airbus, Airbus Defence and Space i Airbus Helicopters - wygenerowała przychody w wysokości 60,7 mld euro i zatrudniała ok. 138 tys. pracowników. Airbus Group jest też udziałowcem firmy ATR - produkującej samoloty turbośmigłowe, konsorcjum Eurofighter i dostawcy systemów rakietowych - spółki MBDA.

Źródło: AVweb
comments powered by Disqus