Startujący CRJ7 zderzył się z jeleniem

CRJ7 po awaryjnym lądowaniu

15 lutego, samolot CRJ-700 należący do Airlines Canadair CRJ-700 (znaki rejestracyjne N709PS), który w malowaniu American Airlines, wykonywał lot AA-5320 z Charlotte do Gulfport, podczas rozbiegu zderzył się z jeleniem. Na pokładzie statku powietrznego znajdowały się 44 osoby.

Samolot rozpędzał się po pasie nr 36C, gdy o 16:42 UTC, załoga usłyszała głośny huk. Piloci kontynuowali rozbieg i osiągnęli wysokość 4000 stóp. W tym czasie oficer dyżurny lotniska przeprowadził inspekcję drogi startowej, gdzie znalazł martwego jelenia.

CRJ zawrócił i wykonał niski przelot nad pasem, aby z ziemi można było stwierdzić, czy prawidłowo wysunęło się całe podwozie. Wieża potwierdziła ten fakt i poinformowała również pilotów, że widzi wyciek z prawego skrzydła.


Załoga zdecydowała się wykonać normalne lądowanie i standardowo zwolnić pas startowy, ale z zaznaczeniem, że na wypadek większego wycieku od razu zatrzymuje samolot i zarządza ewakuację. Po ok 30 minutach od startu samolot wylądował na pasie 36R i opuścił go najbliższą drogą kołowania. Po zatrzymaniu się statku powietrznego, pasażerowie zostali ewakuowani z jego pokładu i przewiezieni do terminala. Nikt nie odniósł żadnych obrażeń. Ze względu wyciek paliwa i zanieczyszczenie pasa, został on czasowo zamknięty dla operacji.

Źródło: avherald
comments powered by Disqus