Pilot wykonał 13 godzinny lot samolotem Mooney

Mooney M20C.jpg

29 kwietnia, Jonathan Paul na samolocie Mooney z 1966 r., pokonał w 12 godzin i 55 minut, bez międzylądowania trasę z San Diego, w Kalifornii, do Savannah, w stanie Georgia. Jak pilot później tłumaczył to nie była próba pobicia rekordu, tylko marzenie, które od dawna chciał spełnić. 

„Zawsze podziwiałem lotników latających na długich dystansach. Dla mnie to było osobiste wyzwanie", powiedział Paul, który od stycznia czekał na sprzyjające wiatry dzięki którym jego rzeczywista prędkość względem ziemi zwiększyła się ze 115 do 213 węzłów. Samolot zużył 280 z prawie 350 litrów paliwa, które się znajdowały w fabrycznie zainstalowanych zbiornikach dalekiego zasięgu.

Paul, który w ostatnim czasie odszedł na emeryturę z pracy w strukturach zarządzania ruchem lotniczym powiedział, iż potrzebował dwóch prób, zanim znalazł odpowiednie wiatry do rozpoczęcia lotu. W celu poradzenia sobie ze sprawami natury fizjologicznej, zabrał na pokład duży dzbanek, a jego jedynym jedzeniem była kanapka. W Savannah odpoczywał dwa dni po, czym ruszył w drogę powrotną. Mooney na którym został wykonany rekordowy przelot, swój dziewiczy lot wykonał 1966 r., tego samego dnia kiedy Paul dostał licencję pilota. Cała podróż kosztowała około 2000 dolarów.

Źródło: AOPA
comments powered by Disqus