Lotnicza Akademia Wojskowa i Pratt & Whitney Rzeszów podpisały list intencyjny dot. współpracy szkoleniowej obejmującej silniki F100 i F135
Już po raz osiemnasty przedstawiciele szeroko rozumianego środowiska lotnictwa cywilnego, wojskowego oraz general aviation mali unikatową możliwość debatowania o wyzwaniach jakie stoją przed Siłami Powietrznymi RP, liniami lotniczymi, portami lotniczymi, firmami holdingowymi oraz wszystkimi innymi podmiotami związanymi z awiacją, podczas Międzynarodowej Konferencji i Wystawy "Lotnictwo Nowej Generacji".
Organizatorami XVIII edycji konferencji, która odbyła się 5 grudnia 2024 r. w Warszawie, w Hotelu Novotel Warszawa Airport, była Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie i Zarząd Targów Warszawskich S.A. Naprawdę trudno o lepszych partnerów do dyskusji o wyzwaniach stojących przed awiacją, nie tylko wojskową, ale i cywilną, niż przedstawiciele uczelni będącej kolebką polskiego lotnictwa wojskowego.
Podobnie jak podczas poprzednich edycji tegoroczna Konferencja podzielona została na kilka sesji dyskusyjnych, podczas których omawiane były m.in. zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa powietrznego Polski w XXI w., wyzwań modernizacyjnych i szkoleniowych, innowacji technologicznych, potrzeby infrastrukturalnych i rozwoju technologii bezzałogowych statków powietrznych. Również podejmowano tematykę znaczenia Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) i regionalnych portów lotniczych w rozwoju infrastruktury lotniczej Polski, a także perspektywy rozwój infrastruktury baz wojskowych i lotnisk.
Każda z sesji obejmowała nie tylko wystąpienia ekspertów i dyskusję na wymienione wyżej tematy, ale także prezentację kluczowych zagadnień – np. innowacyjnych produktów – w formie specjalistycznych referatów i prezentacji. Konferencji towarzyszyła wystawa nowoczesnych i perspektywicznych technologii lotniczych, w tym bezpieczeństwa powietrznego (radary i systemy antydronowe), BSP, rakietowych i satelitarnych, będących efektem zarówno wielu lat doświadczeń użytkowników sprzętu lotniczego i lotniskowego, jak i prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez instytuty naukowe.
Ponadto podczas tej Konferencji gen. bryg. pil. dr inż. Krzysztof Cur, Rektor – Komendant Lotniczej Akademii Wojskowej oraz Daniel Słowik – Dyrektor Biznesu Remontów i Napraw oraz Customer Service firmy Pratt & Whitney podpisali list intencyjny o współpracy. Tym samym Pratt & Whitney Rzeszów oraz Lotnicza Akademia Wojskowa poszerzają możliwości edukacji w zakresie nowoczesnych silników lotniczych.
Szkolenia będą dotyczyć między innymi zaawansowanych silników odrzutowych F100 i F135, stanowiących wyłączny napęd polskich samolotów myśliwskich F-16 i F35.
"Nawiązana współpraca stwarza wyjątkowe warunki edukacyjne dla studentów w Polsce. Pozyskana wiedza dotycząca silników F100 i F135 pomoże kadetom zrozumieć przede wszystkim specyfikę napędów myśliwskich Polskich Sił Powietrznych oraz partnerów NATO. Jest to bardzo ważne, ponieważ jako absolwenci Lotniczej Akademii Wojskowej są przyszłością kadry wojsk odpowiedzialnych za utrzymanie i rozwój polskich sił powietrznych" – czytamy w komunikacie Pratt & Whitney Rzeszów. "Wspaniale, że możemy przyczyniać się do procesu kreowania wykwalifikowanej kadry lotniczej w Polsce".
Komentarze