Ministrowie obrony Niemiec i Francji odwiedzili zakład Airbusa w Manching
Podczas wizyty w siedzibie Airbusa w Manching, największym w Europie centrum rozwoju technologii lotnictwa wojskowego, ministrowie obrony Niemiec i Francji, panie Annegret Kramp-Karrenbauer i Florence Parly wyraziły poparcie reprezentowanych państw dla kluczowych europejskich programów zbrojeniowych. Panie Kramp-Karrenbauer i Parly spotkały się z kierownictwem firmy, na czele z prezesem Airbusa Guillaumem Faurym i dyrektorem generalnym Airbus Defence and Space Dirkiem Hoke, a także z lokalnymi politykami.
Wydarzenie było pierwszą w historii wspólną wizytą niemieckiego i francuskiego ministów obrony w miejscu, w którym pracuje około 5600 pracowników Airbusa reprezentujących 43 narodowości i gdzie służy około 1000 żołnierzy niemieckich. Szefowe resortów obrony podkreśliły znaczenie wspierania kluczowych europejskich programów obronnych, takich jak europejski dron Euro MALE RPAS oraz Future Combat Air System (FCAS).
Europejskie konsorcjum branży lotniczej pod przewodnictwem Airbusa, wraz z partnerami w postaci Dassault Aviation i Leonardo, dąży do opracowania europejskiego drona dla Francji, Niemiec, Włoch i Hiszpanii, często nazywanego potocznie „EuroDronem”. Ten nowy system ma zapewnić Europie wyjątkowe możliwości operacyjne w dziedzinie bezzałogowego rozpoznania lotniczego. Z kolei program FCAS, uruchomiony przez rządy Francji i Niemiec w 2017 r., zapewni kolejny poziom rozwoju sił powietrznych, poprzez stworzenie systemu systemów, złożonego z platform załogowych i bezzałogowych - jego pełna zdolność operacyjna planowana jest do osiągnięcia w 2040 r. Ostatnio do programu przystąpiła Hiszpania, czyniąc FCAS przedsięwzięciem prawdziwie europejskim. Projekt FCAS od strony przemysłowej prowadzą Dassault Aviation i Airbus wraz z innymi kluczowymi partnerami. Pomimo ograniczeń spowodowanych pandemią COVID19, wspólne studium koncepcyjne, rozpoczęte w 2019 r. i faza demonstracyjna 1A rozpoczęta w tym roku, toczą się zgodnie z harmonogramem.
„Wizyta ministrów obrony Francji i Niemiec w Manching to wyraźny sygnał o znaczeniu silnego i kompetetnego przemysłu obronnego dla Europy”, powiedział Guillaume Faury, prezes Airbusa. „Manching jest ośrodkiem kompetencji i krajowym czempionem dla wszystkich niemieckich samolotowych platform wojskowych, a zatem ma strategiczne znaczenie dla naszego tutejszego klienta. Tu również tworzymy przyszłość lotnictwa wojskowego dzięki wielonarodowym programom, takim jak EuroDrone i FCAS. Jesteśmy wdzięczni, że mogliśmy dziś pokazać je decydentom”.
Oprócz trwających programów, panie minister obrony zapoznały się również z zaawansowanymi możliwościami technicznymi Airbusa, odwiedzając laboratorium, gdzie prowadzony jest projekt badawczy Low Observable UAV Testbed (LOUT), finansowany przez niemieckie Ministerstwo Obrony, ujawniony jesienią 2019 roku. Obniżona widzialność będzie jednym z kluczowych elementów w rozwoju Future Combat Air System.
Decydenci pochwalili wizytę w jednej z najważniejszych ośrodkow badawczo-rozwojowych Bawarii: „Manching to doskonały przykład tego, co Europa może osiągnąć w sektorze obronnym, jeśli połączymy siły. Jesteśmy dumni nie tylko z międzynarodowego ducha, jaki widzimy tu w Bawarii, pochodzącego z korporacji takich jak Airbus, w których Niemcy, Francuzi, Hiszpanie, Brytyjczycy i inne narodowości pracują ramię w ramię. Manching jest także przykładem wyjątkowego i niezwykle ważnego modelu współpracy z Bundeswehrą”, powiedział Reinhard Brandl, członek CSU w komisji budżetowej Bundestagu. „Przyszłość europejskiej obronności i przyszłość zakładów przemysłu zaawansowanych technologii, takich jak Manching, zależy od programów takich jak FCAS i EuroDrone. Dlatego musimy zapewnić, że zostaną one zatwierdzone i poprowadzone w sposób wspólny i wyważony”.
Komentarze