Indie kupują 56 samolotów C295

C295 w barwach Indian Air Force, fot. Airbus

Indie sformalizowały zamówienie 56 samolotów Airbus C295 w celu zastąpienia w Indyjskich Siłach Powietrznych (IAF) floty transportowców AVRO. To pierwszy program lotniczy „Make in India” w sektorze prywatnym, obejmujący stworzenie kompletnego środowiska przemysłowego: od produkcji, przez montaż, testy i kwalifikację, po dostawę i obsługę całego cyklu życia samolotu.

Na mocy zawartej umowy Airbus dostarczy pierwszych 16 samolotów w stanie lotnym z linii montażu końcowego w hiszpańskiej Sewilli. Kolejnych 40 samolotów zostanie wyprodukowanych i zmontowanych przez Tata Advanced Systems (TASL) w Indiach w ramach partnerstwa przemysłowego między obiema firmami. Pierwsze 16 maszyn zostanie dostarczonych w ciągu czterech lat od realizacji kontraktu.

Wszystkie samoloty C295 dla IAF zostaną przekazane w konfiguracji transportowej i wyposażone w rodzimy zestaw obrony elektronicznej (Electronic Warfare Suite). „Kontrakt wesprze rozwój indyjskiej branży lotniczej, skutkując inwestycjami i utworzeniem bezpośrednio 15 000 wykwalifikowanych miejsc pracy oraz pośrednio 10 000 stanowisk pracy w ciągu najbliższych 10 lat”, powiedział Michael Schoellhorn, prezes Airbus Defence and Space. „C295 ponownie udowodnił, że jest liderem segmentu, a wraz z uzyskaniem przez Indie statusu nowego użytkownika typ ten samolotu jeszcze bardziej zwiększy swoje oddziaływanie, nie tylko pod względem aspektów operacyjnych, ale także własnego rozwoju przemysłowego i technologicznego”.

Sukaran Singh, prezes Tata Advanced Systems Limited, powiedział: „To moment dumy dla naszej firmy i kamień milowy dla indyjskiej branży zbrojeniowej. Po raz pierwszy indyjska firma prywatna będzie w całości produkować samolot w Indiach. To przedsięwzięcie pokazuje, że Tata Advanced Systems jako producent sprzętu wojskowego może budować konkurencyjny globalnie, skomplikowany sprzęt w Indiach”.
 
Polityka „Make in India” jest sercem strategii Airbusa w Indiach, a firma stale zwiększa udział producentów z tego kraju w portfolio produktów oferowanych globalnie. W ramach programu C295 Airbus sprowadzi do Indii pakiet zdolności związanych z produkcją i serwisowaniem samolotów we współpracy z partnerami przemysłowymi, w tym przedsiębiorstwami z grupy Tata i wiodącymi jednostkami sektora publicznego w dziedzinie obronności, takimi jak Bharat Electronics Ltd. i Bharat Dynamics Ltd. oraz prywatnymi mikro, małymi i średnimi przedsiębiorstwami.

Dzięki zdolnościom do operowania z krótkich lub nieprzygotowanych lądowisk, C295 jest używany do transportu taktycznego do 71 żołnierzy lub 50 spadochroniarzy oraz zadań logistycznych w miejscach niedostępnych dla cięższych samolotów. Może zrzucać spadochroniarzy i ładunki, a także ewakuować ofiar katastrof i chorych, jak wykazano podczas kryzysu COVID-19, przy użyciu zarówno podstawowych środków, jak i mobilnych zestawów intensywnej opieki medycznej (ICU) z osprzętem podtrzymującym życie. Samolot może wykonywać misje specjalne, nieść pomoc w reakcji na katastrofy i być patrolowcem morskim.

IAF staną się 35. użytkownikiem samolotów C295 na świecie. Klienci zamówili już 278 takich maszyn. 200 z nich jest już w eksploatacji; spędziły one w powietrzu ponad pół miliona godzin.

Źródło: Airbus
comments powered by Disqus