Przejdź do treści
Źródło artykułu

Airbus wyznacza kierunki ekologicznego lotnictwa podczas Szczytu Lotnictwa i Środowiska w Genewie

Firma Airbus po raz kolejny potwierdza swoje zaangażowanie w zrównoważony rozwój i ekologiczne lotnictwo biorąc udział w szóstym Szczycie Lotnictwa i Środowiska (Aviation and Environment Summit) organizowanym 21 i 22 marca w Genewie przez Grupę ds. Działań na Rzecz Transportu Lotniczego (Air Transport Action Group - ATAG). Jako wiodący producent samolotów, firma Airbus dąży do przeprowadzenia „lotu doskonałego” wierząc, że już dziś może ograniczać wpływ lotów na środowisko do minimum. Cel ten można osiągnąć dzięki połączeniu wszystkich najlepszych dostępnych dziś praktyk, takich jak eksploatacja najwydajniejszych ekologicznie samolotów, wykorzystanie ekologicznych paliw alternatywnych oraz wdrożenie udoskonalonego systemu Zarządzania Ruchem Lotniczym (Air Traffic Management - ATM).

– Branża lotnicza posiada wszelki możliwy potencjał do ograniczenia emisji szkodliwych substancji i przeprowadzenia „lotu doskonałego” – powiedział Tom Enders, prezes i dyrektor generalny firmy Airbus – Potrzebujemy silnego poparcia rządów i interesariuszy lotnictwa w zakresie przydzielenia odpowiednich środków, co pozwoli nam pokonać obecne ograniczenia. Uważam, że Jednolita Europejska Przestrzeń Powietrzna z możliwością ograniczenia emisji CO2 o 10 procent jest w zasięgu ręki.

– Nasza branża znajduje się na właściwej drodze i robi to, co do niej należy. W ciągu ostatniej dekady zaobserwowaliśmy wzrost ruchu lotniczego o 45 procent przy jednoczesnym zwiększeniu zużycia paliwa o jedyne 3 procent – dodał Tom Enders.

W zeszłym roku firma Airbus i linie lotnicze Air France przeprowadziły „lot doskonały”, podczas którego wykorzystano wszystkie wspomniane wyżej czynniki. Był to regularny lot rejsowy samolotu A321 na trasie Tuluza-Paryż. Podczas lotu zdołano ograniczyć emisję CO2 o połowę.

Jeśli chodzi o najnowsze osiągnięcia, firma Airbus, wraz z Komisją Europejską, kilkoma europejskimi liniami lotniczymi oraz producentami biopaliwa, zainicjowała projekt „Biofuel Flightpath”, którego celem jest produkcja dwóch milionów ton rocznie ekologicznego biopaliwa. Cel ten ma być osiągnięty do 2020 roku. W związku z tym firma Airbus ogłosiła w roku 2011 rozpoczęcie kolejnych dwóch europejskich projektów związanych z łańcuchem dostaw paliw alternatywnych.

Ponad 90 procent nakładów na badania i rozwój w firmie Airbus przeznaczanych jest na ekologiczne projekty. Firma Airbus zamierza spełnić globalne założenia branży lotniczej: zwiększenie wydajności zużycia paliwa średnio o 1,5 procent rocznie do roku 2020, ustalenie górnej granicy emisji dwutlenku węgla netto od roku 2020 oraz osiągnięcie ambitnego celu 50-procentowej redukcji emisji CO2 do roku 2050 w porównaniu z poziomem z roku 2005.

Airbus to wiodący producent samolotów oferujący pełną gamę rodzin samolotów od 100 do ponad 500 miejsc pasażerskich, jak również najnowocześniejszą, najwszechstronniejszą i najwydajniejszą ekologicznie linię produktów na rynku.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony