A330 z certyfikatem ETOPS na operacje „powyżej 180 minut”

A330-200F w locie

A330 to pierwszy samolot, który uzyskał certyfikat ETOPS na operacje „powyżej 180 minut”. Bezpośrednie połączenia przyniosą ograniczenie emisji CO2, skrócenie czasu lotów i otwarcie nowych tras

Europejska Agencja Bezpieczeństwa Transportu Lotniczego (European Aviation Safety Agency, EASA) wydała dla wszystkich modeli samolotu Airbus A330 zezwolenie na operacje ETOPS (Extended-Range Operations for two-engined aircraft, operacje o wydłużonym zasięgu dla samolotów dwusilnikowych) „powyżej 180 minut”. Dzięki temu A330 będzie pierwszym rodzajem samolotu, który uzyskał tego rodzaju zgodę – czy to od EASA czy od FAA. Ta nowa zdolność będzie miała charakter opcjonalny, do wyboru klienta. Podnosi ona odległość zapasową nawet o 1700 mil morskich. Odpowiada to maksymalnemu czasowi lotu do lotniska zapasowego dla A330 równemu ok. 240 minut (przy prędkości odpowiedniej do jednego silnika wyłączonego, w warunkach standardowych).

Operatorzy samolotów dwusilnikowych, którzy zdecydują się na tę opcję, będą mogli obsługiwać nowe trasy, dotychczas nieobsługiwane w ramach istniejących zasad dla operacji ETOPS (tj. przy czasie lotu do lotniska zapasowego do 180 minut). W przypadku A330 będą to na przykład nowe trasy przelotu nad południowym Atlantykiem, środkowym i południowym Pacyfikiem oraz środkowym Oceanem Indyjskim. Operatorzy obsługujący istniejące trasy skorzystają na nowych regulacjach, gdyż pozwolą one na loty bardziej bezpośrednie i tym samym bardziej wydajne ekologicznie. Według niektórych oszacowań w przypadku wybranych tras dalekodystansowych oszczędności w zużyciu paliwa mogą wynieść nawet do 10 procent, co oznacza jednocześnie ograniczenie emisji dwutlenku węgla.

Przyznanie najnowszego rozszerzenia ETOPS do ok. 1700 mil morskich i 240 minut było możliwe częściowo dzięki potwierdzonej niezawodności i solidności układów samolotu i jego silników, której dowiedziono w trakcie ponad 14 mln godzin, jakie A330 spędził w powietrzu w ramach 3,5 mln lotów.

ETOPS to zasada wprowadzona przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (International Civil Aviation Organisation, ICAO), która pozwala operatorom dwusilnikowych samolotów komercyjnych na obsługę tras do określonego czasu lotu z najbliższego lotniska. Od 1995 r. wszystkie modele Airbus A330 zyskały zezwolenie EASA i FAA na wykonywanie operacji ETOPS do 180 minut. Od tego momentu zgromadziły ponad 5 mln godzin lotów ETOPS w ramach ponad 800 tys. lotów ETOPS.

Airbus otrzymał zamówienia na ponad 1000 egzemplarzy samolotu A330, zaś ponad 600 maszyn znajduje się już w eksploatacji u ponad 80 klientów i operatorów.

Źródło: Airbus
comments powered by Disqus