Airbus Helicopters dostarczy 4 H125 dla brytyjskiej szkoły pilotów oblatywaczy

Śmigłowiec H125 (fot. Airbus Helicopters)

Firma QinetiQ podpisała umowę na pozyskanie czterech śmigłowców Airbus H125, w ramach programu modernizacji, odnoszącego się do zarządzanej wspólnie z brytyjskim Ministerstwem Obrony szkoły pilotów oblatywaczy Empire Test Pilots’ School (ETPS).

Warty około 15 milionów GBP kontrakt przewiduje, że brytyjski zespół projektantów Airbus Helicopters zmodernizuje wykorzystujące awionikę Garmin G500 śmigłowce, doposażając je między innymi w trzyosiowego autopilota, dedykowany sprzęt łączności, a także systemy ostrzegania antykolizyjnego TAS. Powyższy zestaw stanowi dodatek do pakietu Flight Test Instrumentation (oprzyrządowanie służące do prowadzenia oblotów), który jest wykorzystywany do oceny konstrukcji statku powietrznego oraz jego osiągów, co stanowi istotną część szkolenia pilotów oblatywaczy lub doświadczalnych mechaników pokładowych.

Kontrakt obejmuje modyfikację śmigłowców, a także 10-letni pełny pakiet wsparcia HCare, który jest najbardziej kompleksową branżową usługą serwisową dostępną obecnie na rynku. Rozwiązania te pomagają w uzyskaniu i utrzymaniu pełnej sprawności użytkowanych maszyn.

Spodziewany termin wejścia do służby pozyskanych śmigłowców to początek 2019 r.

John Anderson, dyrektor zarządzający działu lotniczego i kosmicznego firmy QinetiQ powiedział: „Razem z Ministerstwem Obrony inwestujemy w ETPS 85 milionów GBP, w ramach realizacji naszej strategii, której celem jest modernizacja brytyjskich zdolności do szkolenia nowych pilotów i załóg. Stworzenie floty, która będzie najbardziej wartościowa, i zaoferuje najlepsze osiągi, to kwestia kluczowa we wdrażaniu tejże strategii, natomiast rolę wiodącą odegra tutaj śmigłowiec H125. To ekscytujący okres w ETPS, nie tylko dla nas, ale i dla naszych klientów, którzy wyczekują powstania usprawnionych programów, realizowanych w elastyczniejszy sposób, z wykorzystaniem najnowocześniejszych statków powietrznych”.

Colin James, dyrektor zarządzający Airbus Helicopters UK stwierdził: „Biorąc pod uwagę, że ETPS to jedna z Wielkiej Czwórki szkół dla pilotów oblatywaczy, bardzo budujące jest to, że przez nadchodzące lata wszyscy śmigłowcowi piloci oblatywacze, a także doświadczalni mechanicy pokładowi, będą szkolić się na maszynach dostarczanych przez Airbusa. Podpisując tę umowę, Airbus Helicopters zobowiązuje się do zapewnienia długofalowego wsparcia, które przyczyni się do udanego szkolenia pilotów śmigłowców w ETPS w przyszłości”.

Pozyskanie maszyn H125 to element kontraktu podpisanego przez QinetiQ z brytyjskim Ministerstwem Obrony w grudniu 2016 r., którego wartość określono jako 1 miliard GBP. Celem umowy jest modernizacja zdolności szkoleniowych i operacji lotnych, które będą dostępne dla brytyjskich pilotów oblatywaczy. W toku realizacji umowy QinetiQ dokona inwestycji o wartości 85 milionów GBP w obrębie ETPS, aby w przyszłości obniżyć koszty operacyjne, zwiększyć zdolności i stymulować rozwój. Kontrakt obejmuje zakup ośmiu nowych śmigłowców w celu kompleksowego wzmocnienia i perspektywicznego zabezpieczenia floty maszyn szkoleniowych.

Źródło: Airbus Helicopters
comments powered by Disqus