Airbus dostarczył pierwszy śmigłowiec UH-72B Lakota Gwardii Narodowej Wojsk Lądowych USA

UH-72B Lakota Gwardii Narodowej Wojsk Lądowych USA (fot. Airbus Helicopters)

Firma Airbus Helicopters przekazała Gwardii Narodowej Wojsk Lądowych USA pierwszy śmigłowiec UH72B Lakota wyprodukowany w zakładzie w Columbus w stanie Mississippi. To pierwsza z 18 maszyn UH-72B Lakota, które zasilą Gwardię Narodową.

"Wraz z przyjęciem UH-72B Lakota do służby, amerykańskie Wojska Lądowe zwiększają zdolności ratowania życia, ochrony społeczności lokalnych i niesienia pomocy w przypadku katastrof, gdy jest to najbardziej potrzebne", powiedział pułkownik Calvin Lane, kierownik projektu śmigłowców użytkowych w US Army. "Śmigłowiec Lakota służy naszym wojskom lądowym od ponad 15 lat. Cieszymy się, że będziemy mogli korzystać z najnowszych technologii i osiągów nowego wariantu 72B bez ponoszenia kosztów dodatkowych badań i rozwoju".

UH-72B to najnowsze wcielenie sprawdzonego na rynku komercyjnym statku powietrznego, który w 2006 roku, wraz z podpisaniem pierwszego kontraktu na Lakoty, przeistoczył się w lekki śmigłowiec wojskowy. Wojska Lądowe doceniają zalety zakupu maszyny "z komercyjnej półki" (COTS), gdyż korzystają z ulepszeń wdrażanych w wyniku normalnego doskonalenia statku powietrznego, bez inwestowania pieniędzy rządowych w rozwój maszyny. W konstrukcji bazującej na popularnym śmigłowcu H145, inżynierowie Airbusa zastosowali rozwiązania techniczne, które zwiększają zarówno bezpieczeństwo lotu, jak i osiągi maszyny, w tym pięciołopatowy wirnik główny, osłonięty wirnik ogonowy Fenestron, silniki Arriel 2E dostarczone przez firmę Safran i zaprojektowany przez konstruktorów Airbusa pakiet awioniki Helionix. W skład pakietu Helionix wchodzi zaawansowany, zdwojony czteroosiowy autopilot zapewniający właściwe parametry lotu, chroniący przed przekroczeniem ograniczeń eksploatacyjnych, umożliwiający automatyczny start i przejście do zawisu.

"Nasi pracownicy w Mississippi, z których wielu służyło w Wojskach Lądowych i Gwardii Narodowej Stanów Zjednoczonych, są dumni mogąc budować i dostarczać wojsku najnowszy wariant Lakoty. Wiedzą, że posłuży on do wsparcia głównych zadań chroniących nasz kraj",​​powiedział Scott Tumpak, wiceprezes odpowiedzialny za programy śmigłowców wojskowych Airbusa w USA. "Dziękujemy Wojskom Lądowym za zaufanie, jakim obdarzają naszą firmę od ponad 15 lat".

Dzięki prawie 10 dostępnym konfiguracjom Lakota oferuje wyjątkowe niezawodność, wszechstronność oraz wydajność operacyjną  w szerokim spektrum misji wojskowych. Airbus Helicopters, Inc. produkuje Lakoty w zakładzie w Columbus w Mississippi, zatrudniającym niemal 250 pracowników, w tym 40% weteranów służby wojskowej w siłach zbrojnych USA.

Źródło: Airbus Helicopters
comments powered by Disqus