„Elephant Walk” w wykonaniu Sił Powietrznych Kataru (film)

„Elephant Walk” w wykonaniu Sił Powietrznych Kataru, fot. youtube

Bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych manewry lotnicze znane jako „elephant walk” polegają na kołowaniu dużej liczby samolotów w zwartym szyku po pasie startowym przed startem wykonywanym w krótkich odstępach czasu. Jest to sposób oceny dostępności sił powietrznych danego kraju i domyślnie demonstracja siły.

W filmie opublikowanym 12 grudnia 2020 r., Siły Powietrzne Kataru zmobilizowały większość swoich statków powietrznych do przeprowadzenia własnego „elephant walk”. Do materiału dołączono również zdjęcia lotnicze. Pokaz obejmował imponującą różnorodność samolotów na niezidentyfikowanym lotnisku, od transportowych C-17 Globemaster III i C-130J Hercules po śmigłowce AH-64E Apache i AW139.

Jeśli chodzi o myśliwce, główną atrakcję pokazu, skład był wyłącznie francuski: Mirage 2000 oraz jego niedawno pozyskany następca, Rafale. To powinno się wkrótce zmienić, ponieważ Katar oczekuje dostaw 24 egzemplarzy myśliwca Eurofighter Typhoon, 36 F-15QA (najbardziej zaawansowany wariant samolotu) i 12 kolejnych Rafale, które zwiększą liczbę 24 już użytkowanych.

Źródło: AeroTime
comments powered by Disqus