Coraz bliżej oblotu samolotu Alice firmy Eviation

Alice firmy Eviation - w locie (fot. eviation.co)

Jak ujawnia dyrektor generalny firmy Eviation, już za kilka dni ma ma zostać wykonany oblot Alice, elektrycznej konstrukcji zaprojektowanej do przewożenia dziewięciu pasażerów.

Aktualnie na lotnisku miejskim w Arlington (AWO) prototyp jest wykorzystywany do przeprowadzenia testów silników i kołowania przy wolnych prędkościach. Ostatnia runda testów została przeprowadzona 10 stycznia 2022 r.

W wywiadzie dla magazynu Flying udzielonego tego samego dnia, dyrektor generalny Eviation, Omer Bar-Yohay, powiedział, że oblot samolotu ma zostać wykonany za "5 do 6 dni testowych przy ładnej pogodzie".

"Nie zrobimy tego ani sekundy wcześniej, zanim poczujemy się bezpieczni i gotowi, ale kiedy to zrobimy, Alice będzie często latać i odbywać testy" – powiedział Bar-Yohay.


Alice firmy Eviation - wnętrze (fot. eviation.co)

Alice firmy Eviation został zaprezentowany na targach lotniczych w Paryżu w 2019 r. Jest to dwusilnikowy samolot elektryczny, napędzany silnikami magniX magni650 o mocy 640 kW.

Zgodnie z oświadczeniem producnta, samolot będzie mógł przewozić dziewięć osób lub do 2500 funtów (1134 kg) ładunku i wykonywać loty na odległość do 440 nm (815 kilometrów).


Alice firmy Eviation - wersja cargo (fot. eviation.co)

Klient startowy Alice, firma DHL, zamówiła w sierpniu 2021 r. 12 samolotów w konfiguracji cargo.

Źródło: AeroTime
comments powered by Disqus