Przejdź do treści
Mistrzostwa Świata w Canopy Piloting we Wrocławiu (fot. wcpc2018.com)
Źródło artykułu

7. Mistrzostwa Świata w Canopy Piloting we Wrocławiu coraz bliżej

Wielkimi krokami zbliżają się 7. Mistrzostwa Świata w Canopy Piloting, które zostana rozegrane w dniach 1-8 lipca 2018 r. na lotnisku Aeroklubu Wrocławskiego w Szymanowie.

Do udziału w mistrzostwach zgłosiło się już 100 spradochroniarzy z całego świata. Udział w mistrzostwach można jeszcze zgłosić do 19 maja 2018 r.

Canopy Piloting to całkiem nowy sport, ale zdecydowanie najbardziej spektakularna i zapierająca dech w piersiach dyscyplina spadochroniarska. Szybkie i niskie loty oraz akrobacja lotnicza nad swoop pondem (jedynym w Europie, zbudowanym specjalnie na to wydarzenie) sprawią, że fani dosłownie poczują podmuch wiatru od latających skoczków.

Ta dyscyplina wymaga najwyższego poziomu umiejętności i doświadczenia w wielu federacjach narodowych, które wymagają minimalnego wymogu 500 skoków spadochronowych przed dopuszczeniem zawodnika do udziału w Mistrzostwach.

To niezwykle widowiskowa i dynamiczna konkurencja w której sędziowie oceniają najmniejsze detale. Ocenie podlegają celność, dystans i prędkość a żeby to wszystko było jeszcze trudniejsze i jeszcze ciekawsze dla widzów, skoczkowie wykonują to nad swoop pondem czyli basenem z wodą. Jest na co popatrzeć.

Mistrzostwa FAI World Canopy Piloting 2018 to tydzień ekscytujących, lotniczych konkurencji. Skoczkowie zmierzą się w konkurencjach:

1. Celność

Cel jest oddalony o około 12 metrów od basenu. Najpierw muszą zanurzyć w basenie nogę, a później dopiero kierować się do celu, dzięki czemu zyskują dodatkowe punkty.
Konkurencja polega na przelocie pomiedzy pachołkami wyznaczajacymi kurs jak i krawędzie trasy. Dodatkowe punkty otrzymuj się za kazdą „bramkę” która przekroczona zostanie przy jednoczesnym ślizgu po tafli wody. Finalnie punkty otrzymuje sie również za lądowanie jak najblizej wyznaczonej strefy. Po przelocie nisko nad wodą, skoczek ma za zadanie lądowanie jak najbliżej celu (kwadratu wyznaczonego w strefie lądowania – piaszczystej „skoczni”).

2. Dystans

To konkurencja polegająca na jak najdłuższym przelocie pomiędzy pachołkami wyznaczającymi kierunek i granice toru lotu. To jak najdłuższy przelot począwszy od bramki wlotowej. Tą próbę można porównać do skoku w dal.

Należy przelecieć jak najdalej od punktu wejścia tuż nad wodą pomiędzy bramki. W basenie są dwie bojki, do których przymocowane są fotokomórki. Skoczek musi znaleźć się nie wyżej niż około metra nad wodą, by zmieścić się w bramce wyznaczonej przez wspomniane fotokomórki. I kto doleci dalej, ten lepszy.

3. Prędkość

Czyli speed. To napędzanie czaszy do najwyższej możliwej prędkości, wejście do bramki i wyjście z drugiej bramki po łuku.

Konkurencja polega na przelocie miedzy pachołkami wyznaczającymi tor lotu w jak najkrótszym czasie, czyli uzyskanie jak największej prędkości. Czas mierzony jest od momentu przecięcia wiązki laserowej skierowanej poprzecznie do toru lotu do momentu przecięcia drugiej wiązki na bramce wylotowej. (mierzone z dokładnością do tysięcznej sekundy).

Wszystko wygląda spektakularnie, dzieje się bardzo szybko i wymaga od zawodników nie lada precyzji. To z kolei oznacza długie godziny ciężkich treningów a co z nich wyniknie, dowiemy się już niebawem. Trzymajcie kciuki!

Ale to nie koniec zmagań !

7 lipca zostaną rozegrane 1. Spadochronowe Mistrzostwa Świata we Freestylowym Canopy Piloting. Będą to zawody historyczne, bo rozgrywane po raz pierwszy na świecie.

Spadochroniarze zmierzą się w konkurencji, która polega na wykonaniu jak najbardziej widowiskowych ewolucji podczas ślizgu nad wodą.

Komentatorem będzie Regan Tetlow – znany na całym świecie prezenter sportów lotniczych, który komentował już m.in. The World Games, Swoop Freestyle i World Air Games. Na początku lipca przybędzie do Wrocławia na trzecią z kolei imprezę najwyższej światowej rangi, która odbędzie się na lotnisku w Szymanowie, aby ponownie bawić widzów komentarzami i wnosząc jeszcze więcej radości do rozgrywek.

Już dziś zapraszamy na Lotnisko Szymanów do kibicowania najlepszym skoczkom spadochronowym świata podczas rozgrywanych 7. Mistrzostw Świata w Canopy Piloting oraz 1. Spadochronowych Mistrzostw Świata we Freestylowym Canopy Piloting.

Więcej informacji na stronie zawodów www.wcpc2018.com oraz na stronie Aeroklubu Wrocławskiego.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony